Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Operacja „Tryton”

Operacja „Tryton”

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Ich celem były nie tylko Włochy, ale to głównie włoskie służby zajmowały się ich wyławianiem z Morza Śródziemnego. W minioną sobotę do akcji ruszyła już solidarnie cała Europa.
Z

Zaczęła się unijna operacja „Tryton”, której celem jest monitorowanie łodzi z migrantami, szukającymi azylu na Starym Kontynencie. Równocześnie włoski rząd zakończył oficjalnie operację poszukiwawczo-ratowniczą „Mare Nostrum”, dzięki której w ciągu ostatniego roku uratowano ponad 100 tys. migrantów. Rzym od dawna zarzucał innym krajom Unii niechęć do wzięcia odpowiedzialności za los uchodźców na morzu. „Włochy spełniły swój obowiązek” – mówił szef włoskiego MSZ. Teraz, dodał, czas na Europę. Ale pojawiają się wątpliwości: „Tryton” będzie dysponować mniejszym budżetem i nie jest – jak podkreśla Amnesty International – operacją ratowniczą. Również Watykan niepokoi fakt, że zmiana strategii Unii na morzu oznacza zmianę priorytetów: zamiast ratowania imigrantów, jej głównym celem ma być teraz ochrona granic. Szacuje się, że w tym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 3 tys. migrantów.

971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]