Reklama

Operacja „Tryton”

Operacja „Tryton”

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Ich celem były nie tylko Włochy, ale to głównie włoskie służby zajmowały się ich wyławianiem z Morza Śródziemnego. W minioną sobotę do akcji ruszyła już solidarnie cała Europa.
Z

Zaczęła się unijna operacja „Tryton”, której celem jest monitorowanie łodzi z migrantami, szukającymi azylu na Starym Kontynencie. Równocześnie włoski rząd zakończył oficjalnie operację poszukiwawczo-ratowniczą „Mare Nostrum”, dzięki której w ciągu ostatniego roku uratowano ponad 100 tys. migrantów. Rzym od dawna zarzucał innym krajom Unii niechęć do wzięcia odpowiedzialności za los uchodźców na morzu. „Włochy spełniły swój obowiązek” – mówił szef włoskiego MSZ. Teraz, dodał, czas na Europę. Ale pojawiają się wątpliwości: „Tryton” będzie dysponować mniejszym budżetem i nie jest – jak podkreśla Amnesty International – operacją ratowniczą. Również Watykan niepokoi fakt, że zmiana strategii Unii na morzu oznacza zmianę priorytetów: zamiast ratowania imigrantów, jej głównym celem ma być teraz ochrona granic. Szacuje się, że w tym roku w Morzu Śródziemnym utonęło 3 tys. migrantów.

971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]