Reklama

One way ticket

One way ticket

08.10.2012
Czyta się kilka minut
Ilu Ormian żyje dziś w Armenii? To jedna z najbardziej skrywanych tajemnic władz tego kraju. Co miesiąc z kraju emigrują tysiące obywateli.
Na wsi pod Erywaniem, późne lato 2012 r. Fot. Andrzej Brzeziecki
P

Prowincja Armenii, jednego z trzech – obok Gruzji i Azerbejdżanu – państw Południowego Kaukazu, to dziś ziemia wyludniona. W upalne popołudnie stojące powietrze tworzy miraże. Rozmazany krajobraz i pustka sprawiają, że jest tu jak po katastrofie: puste domy, niepielęgnowana roślinność, bezpańskie zwierzęta. Są miejsca, skąd życie uciekło zupełnie.

Ale problem emigracji z tego i tak niezbyt ludnego kraju – o powierzchni naszego województwa wielkopolskiego i trzech milionach ludności (oficjalnie) – dotyczy nie tylko prowincji. Także w miastach wiele mieszkań jest zamkniętych na klucz, domów z szyldem „na sprzedaż” pełno na przedmieściach Erywania, a ziemię kupi się za grosze. Zostali zwykle ludzie starzy – im pozostaje tylko stać przy drodze z koszykiem grzybów, owoców, świeżo złowioną rybą. Bywa, że to jedyna forma zarobku – potem zimę pozwalają przeżyć zapasy.

– W...

10124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]