Reklama

Okno w domu Ojca

Okno w domu Ojca

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Wnoszą go. Trumnę ustawiają nisko, przed ołtarzem – widać ją ze wszystkich miejsc placu. Jan Paweł II przed frontem bazyliki... jak zawsze, jak do tego przywykliśmy. Ostatni raz.
G

Godzina piąta trzydzieści, szary świt. Młody taksówkarz mówi: „To jest i zawsze będzie il mio papa” – „mój papież” albo „mój tatuś”, on akcentuje na ostatnim „a”, co znaczy „mój tatuś”. Innego papieża nie znałem. Taksówka może dojechać do mostu św. Anioła. Potem są już bariery. Za barierami leżą Polacy: w śpiworach, na moście, w pobliżu mostu. Spędzili tu noc. Większość napiera na bariery przy placu Jana XXIII. Nie ma biletów upoważniających do wejścia na plac św. Piotra, na placu nie ma rozstawianych tam na audiencje i różne uroczystości plastikowych krzeseł, by zostawić więcej miejsca. Wejdą ci, którzy będą pierwsi.

Uczestniczyć w pogrzebie można także w kilku innych miejscach Rzymu, gdzie umieszczono telebimy. Tymczasem wejście na via della Conciliazione jest zamknięte. Mam, dzięki włoskim przyjaciołom, akredytację, która otwiera wszystkie przejścia. Stojący murem...

5578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]