Reklama

TYGODNIK CZYTELNIKÓW: Okaleczone społeczeństwo

TYGODNIK CZYTELNIKÓW: Okaleczone społeczeństwo

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Trudno mieć dobrą elitę i inteligencję, skoro dwa najlepsze polskie uniwersytety zajmują na liście światowej miejsce w pobliżu 400!
W

W bardzo ciekawym numerze „Tygodnika”, poświęconym polskim elitom, zabrakło mi jednego elementu. Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość w 1918 r., struktura społeczna pozostawała nietknięta. W roku 1989 do „nowej Polski” wkroczyli chłopi, robotnicy i trochę oszlifowanego w PRL materiału ludzkiego. Bowiem w latach 1939-56 zlikwidowano (dosłownie) w Polsce arystokrację, ziemiaństwo, klasę średnią, wojsko, policję i bogatych chłopów oraz rzemiosło.

Zrobili to Niemcy, Sowieci oraz „władza ludowa”. Jakim cudem tak okaleczone społeczeństwo mogło mieć poważne elity lub intelektualistów? Jakim cudem po PRL mogły powstać podziały na konserwatystów (prawica), liberałów z centrum i jakąś tam lewicę? Trudno mieć dobrą elitę i inteligencję, skoro dwa najlepsze polskie uniwersytety zajmują na liście światowej miejsce w pobliżu 400! Proszę sprawdzić, jakim językiem mówią Polacy i jak wielkie jest schamienie. Włączając w to również politykę. Po zniszczeniach cykl odnowy został zapoczątkowany, ale jeszcze to potrwa, nim znajdziemy się na właściwym miejscu.

„TP” 31/2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]