Reklama

Ogród planetarny

Ogród planetarny

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Manifesta 12 w Palermo to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Pokazuje, że sztuka może powiedzieć coś ważnego o rzeczywistości.
Toyin Ojih Odutola, z serii „Scenes of Exchange”, pastel, 2018 r. PIOTR KOSIEWSKI
T

To biennale nietypowe, bo nomady­czne. Stworzone w 1994 r., miało pomóc w poznaniu jednoczącej się Europy. Przyglądać się kolejnym miejscom, pokazywać ich kontekst polityczny, społeczny, historyczny i kulturowy. Stąd zmiany lokalizacji i wybór regionów mniej oczywistych, jak pogórnicza belgijska Limburgia czy baskijskie San Sebastian. Co dziwne, Manifesta 12 tylko dwa razy zorganizowano w naszej części kontynentu: w 2000 r. w słoweńskiej Lublanie i w 2014 r. w Petersburgu.

Niektóre wybory były nietrafione. Zaplanowane w 2006 r. Manifesta w cypryjskiej Nikozji odwołano, bo napięcie na podzielonej wyspie okazało się zbyt silne. Z kolei organizatorzy biennale w dawnej stolicy Rosji musieli się zmierzyć z następstwami rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Manifesta w Palermo na pewno zostaną zapamiętane: to jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Ważne, bo...

12584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]