Reklama

Ładowanie...

Oglądani nieoględnie

23.02.2003
Czyta się kilka minut
Tak się złożyło, że tuż przed obejrzeniem „Sesji kastingowej” oglądałem u zaprzyjaźnionej reżyserki kasety z próbnymi zdjęciami do jednego z najambitniejszych przedsięwzięć polskiego kina w ostatnich latach, mniejsza o tytuł. I odniosłem wrażenie, że aktorstwo filmowe jest w gruncie rzeczy zajęciem rozpaczliwym.
S

Smutno mi się zrobiło na widok tych wszystkich profili zdejmowanych wzorem kronik policyjnych, tych wszystkich młodych „magistrów sztuki aktorskiej”, upartych, by przez całe życie zawodowe stroić miny przed kamerą. Poczułem się zażenowany, jakbym stał za lustrem weneckim w domu publicznym albo w garderobie modelek i oglądał je wszystkie nago, bez makijażu, bez błysków i naświetleń, w całej ich naturalności, której chcą się wyzbyć zawszelką cenę - bo z tego żyją. I pomyślałem, że byłby to wstrząsający dokument o zawodzie aktora: zwykły zmontowany materiał z castingu; byłby, gdyby nie prawna ochrona wizerunku, która czyni taki film niemożliwym.

Żadna inscenizacja nie może tego filmu zastąpić, ale może pokazać ciąg upokorzeń, jakim poddany jest nieznany aktor, może uświadomić sam fakt istnienia rozpaczy aktorstwainowy spektakl telewizyjny Krzysztofa Zanussiego tę próbę podejmuje...

4049

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]