Odyseja miejskich wojowników

Odyseja miejskich wojowników

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Ludzie, dla których domem jest „jazda autobusem”, uczą się indiańskiej tradycji z YouTube’a, a w Google’u szukają odpowiedzi na pytanie: „Co to znaczy być prawdziwym Indianinem?”.
Aktywiści indiańscy, którzy próbowali założyć wspólnotę na opuszczonej wyspie Alcatraz, 1969 r. BETTMANN / GETTY IMAGES
N

Nie ma co owijać w bawełnę: do rąk czytelnika trafiła właśnie pierwszorzędna, polifoniczna, pełna pasji, gorzka, a zarazem subtelna i ironiczna powieść o współczesnych Indianach w mieście. Z mniejszym lub większym szczęściem poszukują tożsamości, tradycji i sensu życia. O tym jest nagrodzone Pulitzerem „Nigdzie indziej” Tommy’ego Orange’a.

Asfaltowa dżungla

„Biali pozabijali nas swoim brudem i chorobami, wyrzucili nas z naszej ziemi i przesiedlili na jakąś gównianą ziemię, na której za cholerę nie da się niczego wyhodować” – tak wspomina opowieści babki Tony Samotnik. I komentuje: „Nie zniósłbym tego, jakby mnie wysiedlili z Oakland, bo bardzo dobrze znam to miasto i wszystkie jego dzielnice (...). To miasto jest jedynym domem, jaki znam. Nigdzie indziej nie dałbym sobie rady”.

Mówi tak 21-letni mężczyzna z oszpeconą twarzą i alkoholowym zespołem płodowym (jego...

14114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]