Reklama

Odwołanie do Boga

07.07.2014
Czyta się kilka minut
– Jeśli przedstawiciele jakiegoś zawodu uważają, że do jego wykonywania istotne jest złożenie przyrzeczenia,
i

iż będą postępować według pewnych wartości, to nie widzę powodów, dlaczego takie przyrzeczenie nie ma zawierać słów „Tak mi dopomóż Bóg”. Jeżeli takie ślubowanie może złożyć sędzia czy prokurator, nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego nie może go złożyć także adwokat czy notariusz – mówi „Tygodnikowi” prof. Andrzej Zoll. – Gdyby ktoś koniunkturalnie wykorzystywał takie odniesienie do swojej wiary, byłoby to bardzo prymitywne – uważa były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Zoll jest jednym z 944 przedstawicieli zawodów prawniczych oraz studentów prawa, którzy do tej pory podpisali petycję do władz państwa o ustawowe umożliwienie składania przysięgi z odwołaniem się do Boga także adwokatom, notariuszom, radcom prawnym oraz komornikom. Petycję oraz projekty nowelizacji odpowiednich ustaw 12 czerwca wystosowało Stowarzyszenie Ars Legis im. św. Ivo Helory (patrona prawników)....

1651

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]