Odroczony wyrok: Abp Gänswein odesłany do domu

Pięć miesięcy czekał na decyzję o swoim losie abp Georg Gänswein, były sekretarz osobisty Benedykta XVI. Teraz ma cztery tygodnie na wyprowadzkę z Watykanu i powrót do Niemiec.

03.06.2023

Czyta się kilka minut

Abp Georg Gänswein podczas pogrzebu Benedykta XVI, Watykan, 5 stycznia 2023 r. / Vandeville Eric / ABACA / Abaca / East News

Dziennik „Die Welt” poinformował w piątek, że  67-letni Gänswein powróci do swej rodzinnej diecezji Fryburg, nie będzie jednak pełnił w niej żadnej funkcji, pozostając do dyspozycji miejscowego biskupa. 

W czasie „dekady dwóch papieży” abp Gänswein kilkukrotnie wykazał się brakiem lojalności wobec Franciszka, dlatego był stopniowo marginalizowany i pozbawiany stanowisk – od 2020 r. jego jedynym zajęciem było towarzyszenie papieżowi emerytowi i nadzorowanie opieki nad nim.

Kulminacją konfliktu i całkowitym pogrzebaniem szans na dalszą karierę była jednak publikacja przez arcybiskupa, kilka dni po śmierci Benedykta XVI, książki „Tylko prawda”, opisującej napięcie pomiędzy urzędującym a emerytowanym papieżem oraz kulisy ich trudnej kohabitacji.


ZOBACZ TAKŻE:

SZARŻA W WATYKANIE. JAK SEKRETARZ BENEDYKTA UDERZA WE FRANCISZKA. Po opublikowaniu wspomnień bezpardonowo atakujących urzędującego papieża abp Georg Gänswein nie ma nic do stracenia – jego dni w Watykanie są policzone. Ale wszystkie decyzje Franciszka będą już oceniane w świetle tej książki >>>>


Decyzja Franciszka, o której „Die Welt” miał się dowiedzieć z „wiarygodnych, watykańskich źródeł”, byłaby więc odroczoną o pół roku karą za tamten akt niesubordynacji.

Według informatorów gazety Gänsweinowi na pożegnanie nie zaproponowano objęcia diecezji (choć w Niemczech aż trzy – Paderborn, Bamberg i Osnabrück – pozostają nieobsadzone) ani wyjazdu na placówkę dyplomatyczną, co jest znanym sposobem pozbywania się z Watykanu niewygodnych, ale wystarczająco ważnych i znanych hierarchów. Co by znaczyło, że osobisty uraz Franciszka okazał się większy niż chęć zachowania choćby pozorów zażegnania konfliktu.

Przymusowy bezpłatny urlop, który mialby skończyć błyskotliwą karierę niemiekiego duchownego w Watykanie, nie musi jednak oznaczać końca jego wpływów w Kościele. Gänswein jest zbyt młody (jak na obowiązujące w tej instytucji standardy) i dumny, by pozwolić o sobie zapomnieć.

Sobotni biuletyn Watykanu, w którym spodziewano się potwierdzenia informacji „Die Welt”, milczy jednak na temat abp. Gänsweina.

 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej