Reklama

Oddziały przemocy okołoporodowej

Oddziały przemocy okołoporodowej

30.09.2019
Czyta się kilka minut
Personel do pacjentek: „Ona nie da rady, patrz, jak prze. Nie będziemy tu siedzieć do rana”; „Urodzisz naturalnie, choćbyś miała się tu zesrać”.
P

Pacjentki o doświadczeniach: „Położna nakrzyczała na mnie, (...) że »moje cycki« nie nadają się do karmienia”; „Jeden z ginekologów wyśmiewał moją wagę (…) M.in. jak taki wieloryb znalazł chętnego do zapłodnienia”.

To cytaty z ankiet przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wśród pacjentek polskich szpitali. Ankiety rozdawane są od zeszłego roku, ale tylko w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy wykazały rażące nieprawidłowości w placówkach w Warszawie, Włocławku, Bełchatowie i Łodzi. Wobec szpitali, w których łamane są prawa kobiet, Fundacja podejmuje interwencje. ©℗

Czytaj także: Gra w Pana Boga - rozmowa Justyny Dąbrowskiej z Joanną Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]