Reklama

Ładowanie...

Od Euratomów do UE

Od Euratomów do UE

05.12.2004
Czyta się kilka minut
W komentarzu “29 października na Kapitolu", nadesłanym z Rzymu, ks. Adam Boniecki pisze: “Wszystko odbyło się w sali, w której 47 lat temu, deszczowego 25 marca 1957 r., podpisano Traktaty Rzymskie, dające początek EWG i Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali" (“TP" nr 45/04). Ta informacja wymaga sprostowania. Traktaty Rzymskie powołały do życia EWG i EURATOM (Europejską Wspólnotę Energii Atomowej). Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWS) utworzono mocą Traktatu Paryskiego z 18 kwietnia 1951 r. Proces ratyfikacyjny zakończył się szybko i Traktat wszedł w życie 25 lipca 1952 r., a wkrótce potem zaczęły działać organy EWWS. Powstanie tej Wspólnoty było momentem wyjątkowo ważnym w historii integracji europejskiej. Po pierwsze, sprawa zjednoczenia Starego Świata wyszła ze sfery debat, projektów i krasomówstwa, wkraczając w sferę realizacji, tzn. budowy wspólnych instytucji nowego typu. Po drugie, powstał model instytucjonalny, który w zasadniczym zarysie przejęła EWG, a potem UE.
P

Przypomnijmy, że do utworzenia EWWS wezwał Robert Schuman w historycznej deklaracji z 9 maja 1950 r., której rocznica stała się świętem Europy. EWWS nie była pomyślana jako cel sam w sobie, ale pierwszy krok ku głębszemu i szerszemu zjednoczeniu narodów europejskich. Oto słowa Schumana: “Przez zespolenie podstawowych produkcji i ustanowienie nowej Wysokiej Władzy, której decyzje będą wiążące dla Francji, Niemiec i krajów, które do niej przystąpią, ta propozycja położy pierwsze podwaliny Federacji Europejskiej niezbędnej dla zachowania pokoju...".

JERZY ŁUKASZEWSKI (Bruksela)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]