Reklama

Od Euratomów do UE

Od Euratomów do UE

05.12.2004
Czyta się kilka minut
W komentarzu “29 października na Kapitolu", nadesłanym z Rzymu, ks. Adam Boniecki pisze: “Wszystko odbyło się w sali, w której 47 lat temu, deszczowego 25 marca 1957 r., podpisano Traktaty Rzymskie, dające początek EWG i Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali" (“TP" nr 45/04). Ta informacja wymaga sprostowania. Traktaty Rzymskie powołały do życia EWG i EURATOM (Europejską Wspólnotę Energii Atomowej). Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWS) utworzono mocą Traktatu Paryskiego z 18 kwietnia 1951 r. Proces ratyfikacyjny zakończył się szybko i Traktat wszedł w życie 25 lipca 1952 r., a wkrótce potem zaczęły działać organy EWWS. Powstanie tej Wspólnoty było momentem wyjątkowo ważnym w historii integracji europejskiej. Po pierwsze, sprawa zjednoczenia Starego Świata wyszła ze sfery debat, projektów i krasomówstwa, wkraczając w sferę realizacji, tzn. budowy wspólnych instytucji nowego typu. Po drugie, powstał model instytucjonalny, który w zasadniczym zarysie przejęła EWG, a potem UE.
P

Przypomnijmy, że do utworzenia EWWS wezwał Robert Schuman w historycznej deklaracji z 9 maja 1950 r., której rocznica stała się świętem Europy. EWWS nie była pomyślana jako cel sam w sobie, ale pierwszy krok ku głębszemu i szerszemu zjednoczeniu narodów europejskich. Oto słowa Schumana: “Przez zespolenie podstawowych produkcji i ustanowienie nowej Wysokiej Władzy, której decyzje będą wiążące dla Francji, Niemiec i krajów, które do niej przystąpią, ta propozycja położy pierwsze podwaliny Federacji Europejskiej niezbędnej dla zachowania pokoju...".

JERZY ŁUKASZEWSKI (Bruksela)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]