Reklama

Ładowanie...

Oczami córek

Oczami córek

17.05.2014
Czyta się kilka minut
O

Oczko w głowie tatusia” to powieść graficzna, w której splatają się losy Lucii Joyce, córki autora „Ulissesa”, oraz samej autorki książki, Mary M. Talbot – córki Jamesa S. Athertona, badacza twórczości Joyce’a. Talbot, dotąd znana jako naukowiec, specjalizująca się w tematyce gender i języka, odtwarza swoje dzieciństwo i czas dojrzewania, spędzone w ubogiej powojennej Anglii, zderzając je z początkiem stulecia, Triestem i Paryżem, gdzie dojrzewała córka Joyce’a. Dzięki kresce Bryana Talbota otrzymujemy skondensowaną historię przemian obyczajowych i estetycznych, ale temat „Oczka...” jest inny. To opowieść o relacjach łączących wybitnych, całkowicie poświęconych pracy, egocentrycznych ojców oraz wpatrzone w nich córki, na próżno domagające się miłości i akceptacji. Mary udało się uniknąć losu Lucii, schizofreniczki, która większość życia spędziła w zakładach psychiatrycznych. Pisał o niej Różewicz: „w domu obłąkanych / na wiadomość o śmierci ojca mówi / co ten idiota robi tam pod ziemią / pewnie przez cały czas obserwuje / i podgląda nas od spodu”.

Mary M. Talbot, Bryan Talbot, „Oczko w głowie tatusia”, przeł. Wojciech Szot, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2014

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]