Reklama

Oczami córek

Oczami córek

17.05.2014
Czyta się kilka minut
O

Oczko w głowie tatusia” to powieść graficzna, w której splatają się losy Lucii Joyce, córki autora „Ulissesa”, oraz samej autorki książki, Mary M. Talbot – córki Jamesa S. Athertona, badacza twórczości Joyce’a. Talbot, dotąd znana jako naukowiec, specjalizująca się w tematyce gender i języka, odtwarza swoje dzieciństwo i czas dojrzewania, spędzone w ubogiej powojennej Anglii, zderzając je z początkiem stulecia, Triestem i Paryżem, gdzie dojrzewała córka Joyce’a. Dzięki kresce Bryana Talbota otrzymujemy skondensowaną historię przemian obyczajowych i estetycznych, ale temat „Oczka...” jest inny. To opowieść o relacjach łączących wybitnych, całkowicie poświęconych pracy, egocentrycznych ojców oraz wpatrzone w nich córki, na próżno domagające się miłości i akceptacji. Mary udało się uniknąć losu Lucii, schizofreniczki, która większość życia spędziła w zakładach psychiatrycznych. Pisał o niej Różewicz: „w domu obłąkanych / na wiadomość o śmierci ojca mówi / co ten idiota robi tam pod ziemią / pewnie przez cały czas obserwuje / i podgląda nas od spodu”.

Mary M. Talbot, Bryan Talbot, „Oczko w głowie tatusia”, przeł. Wojciech Szot, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]