OBRAZ TYGODNIA

11 – 17 marca

17.03.2014

Czyta się kilka minut

Krym: scenariusz aneksji. Zdominowany przez zwolenników integracji z Rosją parlament Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości, a następnie – pod osłoną wprowadzonych na półwysep wojsk rosyjskich – przeprowadził referendum w sprawie przyszłości tego regionu, w którym „za” przyłączem Krymu do Rosji było ponoć ponad 97 proc. głosujących. W referendum nie wzięli udziału miejscowi Tatarzy, rząd Ukrainy ogłosił, że jest ono niezgodne z konstytucją, a świat – poza Moskwą – nie uznał jego wyników. Kolejnym etapem destabilizowania sytuacji na Ukrainie były prorosyjskie manifestacje w Doniecku, podczas których atakowano zwolenników rządu w Kijowie – zginęła jedna osoba.


Nowa zimna wojna? Już po zamknięciu tego numeru „TP” w Brukseli odbywał się szczyt UE, na którym dyskutowano wprowadzenie sankcji wobec Rosji i przygotowywano się do podpisania pierwszej, politycznej części umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią. Wczoraj, podczas warszawskiego spotkania Angeli Merkel z Donaldem Tuskiem mówiono o kolejnych sankcjach wobec Moskwy (co pani kanclerz przyjmowała ostrożnie z racji interesów niemieckich firm w Rosji) oraz o powołaniu polsko-niemieckiej grupy, która pracowałaby na rzecz Ukrainy. Poparcie dla nowego rządu w Kijowie wyraził prezydent USA Barack Obama, przyjmując w Białym Domu premiera Arsenija Jaceniuka. Także w Moskwie odbyła się wielotysięczna manifestacja wsparcia dla Ukrainy i sprzeciwu wobec aneksji Krymu.


Zaginiony samolot. Ponad tydzień od zniknięcia z radarów wciąż nie wiadomo, co stało się z boeingiem 777, lecącym z Kuala Lumpur do Pekinu: ekipy poszukiwawcze z 9 krajów nie odnalazły szczątków samolotu, na którego pokładzie znajdowało się 239 osób. Wśród hipotez na temat przebiegu wydarzeń pojawia się m.in. ta o celowym uprowadzeniu samolotu przez będącego działaczem malezyjskiej opozycji kapitana.


Episkopat wybrał. Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, który po dwóch kadencjach zastąpił abp. Józefa Michalika, został dotychczasowy wiceprzewodniczący, 65-letni metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zastępcą przewodniczącego wybrano arcybiskupa łódzkiego Marka Jędraszewskiego, a z przecieków na temat wyników poszczególnych głosowań wynika, że zwolennicy ostrożnych zmian osiągnęli przewagę nad biskupami kojarzonymi z Radiem Maryja. „Gazeta Wyborcza” informuje, że dzień po wyborze abp. Gądeckiego odwiedzili posłowie PiS, sondując kwestię postawienia w parlamencie poprawek zaostrzających ustawę antyaborcyjną.


Partyjne przymiarki. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że z list PiS w eurowyborach nie będą startować żadni celebryci, tylko doświadczeni politycy, intelektualiści i byli ministrowie (Ryszard Legutko, Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga). Tymczasem z badań przeprowadzonych przez PO wynika, że byli ministrowie wcale nie są atutem tej partii (Platforma martwi się, czy jej lokomotywami mogą być np. Jacek Rostowski i Michał Boni). Aluzja do celebrytów wiąże się z planami wystawienia przez SLD m.in. Weroniki Marczuk i Macieja Żurawskiego. Media nie zostawiły suchej nitki na Michale Kamińskim, dawniej związanym z ZChN, PiS, PJN i Solidarną Polską, który otrzymał pierwsze miejsce na liście PO w Lublinie. Z najnowszych sondaży wynika jednak, że kryzys ukraiński sprzyja Platformie: partia Donalda Tuska odrobiła większość strat do przewodzącego ostatnio w sondażach PiS.


Szpiedzy ze Wschodu. ABW zatrzymała dwie osoby podejrzewane o szpiegostwo – nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o Białorusinów, pracujących na rzecz Rosji i rozpracowujących obiekty polskiej armii.


Sprawdzony towarzysz. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji w związku z kryzysem na rynku wieprzowiny (tzw. afrykański pomór świń spowodował spadek cen mięsa, zamknięcie granic dla eksporterów na wschód, polscy przetwórcy również nie chcą kupować – rolnicy oczekiwali, że minister wdroży plany skupu interwencyjnego, a ponieważ sprawa się odwlekła, PSL cofnęło dla niego rekomendację). Kalembę zastąpił Marek Sawicki, kierujący resortem do 2012 r., zdymisjonowany w związku z „aferą taśmową” i oskarżeniami o nepotyzm w podległych skarbowi państwa spółkach i agencjach.


Bezrobocie: jest lepiej. Po raz pierwszy od 2008 r. w lutym nie wzrosła stopa bezrobocia – z danych resortu pracy wynika, że mimo zimy liczba osób zarejestrowanych w pośredniakach była mniejsza o 3,7 tys. osób w porównaniu ze styczniem.


Wydawca pozywa pisarza. Zwrotu zaliczki i ponad 300 tys. zł odszkodowania domaga się Świat Książki od Zygmunta Miłoszewskiego w związku z opublikowaną przez inne wydawnictwo jego powieścią „Bezcenny”. Świat Książki twierdzi na podstawie konspektu, że to utwór, na który podpisał z Miłoszewskim umowę – pisarz nie wywiązał się z niej, nie dostarczył tekstu w terminie, a następnie złożył go w konkurencyjnej instytucji, która sprzedała ponad 65 tys. egzemplarzy. Inna głośna historia z pisarzem w roli głównej dotyczy Kai Malanowskiej, która dała wyraz swojemu oburzeniu, że ze sprzedaży ostatniej książki uzyskała jedynie 6800 zł.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2014