OBRAZ TYGODNIA

4 – 10 marca

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Krym: pełzająca inwazja. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że półwysep zajęły lokalne oddziały samoobrony (świat nie ma wątpliwości: chodzi o wojska rosyjskie), na Ukrainie dokonał się zamach stanu, zaś radykalnych działaczy Majdanu szkoliły Polska i Litwa. Mimo iż świat domaga się od Kremla „deeskalacji”, to lokalny parlament w Symferopolu opowiedział się za przyłączeniem Krymu do Rosji i przyspieszył referendum w tej sprawie (odbędzie się 16 marca). W odpowiedzi UE zamroziła rozmowy z Moskwą o liberalizacji wizowej i nowej umowie handlowej, na razie nie odbędzie się także planowany szczyt UE–Rosja. Ostrzej zareagowały Stany Zjednoczone – prezydent Barack Obama podjął decyzję o zakazie wydawania wiz i zamrożeniu aktywów tych członków obecnych władz Rosji i byłych przywódców Ukrainy, których działania stanowią zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju. Gościem nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli był nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który rozmawiał m.in. o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Kijowa z Unią (co gorąco popiera Polska) i uruchomieniu pakietu pomocowego dla Ukrainy, opiewającego na 11 mld euro w najbliższych latach. W Moskwie ogłoszono, że Gazprom podwyższył ceny gazu dla Ukrainy. W Warszawie odbyła się sejmowa debata o kryzysie na Wschodzie, podczas której rząd i opozycja mówiły jednym głosem. Do bazy w Łasku przyleciało 12 amerykańskich myśliwców F-16.


Wenezuela: zamieszki w rocznicę. Wielką paradą wojskową władze kraju uczciły pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Hugo Chaveza – w jej trakcie doszło do starć z żądającymi demokratyzacji przedstawicielami opozycji i studentów. Podczas ostatnich tygodni w wyniku ataków policji i cywilnych bojówek zginęło 21 a zostało rannych kilkuset uczestników antyrządowych protestów.


Katastrofa malezyjskiego boeinga. 239 osób zginęło w samolocie, który zniknął z ekranów radarów podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu. Wiele wskazuje, że na pokład przeniknęli terroryści: co najmniej cztery osoby z listy pasażerów posługiwały się skradzionymi paszportami.


Kobieta wobec przemocy. Z badań Agencji Praw Podstawowych UE wynika, że co trzecia Europejka doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od momentu ukończenia 15. roku życia; 5 proc. to ofiary gwałtu, 55 proc. – jakiejś formy molestowania.


Mariusz T. i inni. Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy pozwalającej izolować w zamkniętych ośrodkach przestępców, którzy po odbyciu kary nadal mogą stwarzać zagrożenie: pisze o podejrzeniu naruszenia zakazu ponownego karania za ten sam czyn, cytuje także krytyczne opinie ekspertów o niejasnych kryteriach, według których nakładano by bezterminową izolację. Rzeszowski sąd tymczasem zdecydował o umieszczeniu w takim ośrodku Mariusza T., uznając, że istnieje „bardzo wysokie prawdopodobieństwo”, iż po odbyciu kary 25 lat więzienia za morderstwo czterech chłopców mężczyzna nadal stanowi zagrożenie. Decyzja sądu nie jest prawomocna – obrońca T. złożył odwołanie, a on sam jest nadal chroniony przez policję.


Janosikowe do zmiany. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że solidarnościowy podatek, który bogate samorządy płacą na rzecz najuboższych, prowadzi w okresie dekoniunktury do wypaczeń zaprzeczających jego podstawowym celom, i dał parlamentowi półtora roku na zmianę przepisów. To efekt skargi marszałka województwa mazowieckiego, zmuszonego w ciągu 10 lat do wypłacenia pozostałym województwom 6,3 mld zł – co spowodowało zadłużenie na kwotę 1,7 mld i regularne kłopoty z wypłacalnością.


Kibol na Legii. Mecz polskiej ekstraklasy piłkarskiej między Legią i Jagiellonią został przerwany z powodu burd pseudokibiców. Wobec warszawskiej drużyny władze ligi nałożyły walkower, niewielką grzywnę i zamknęły stadion na kolejne spotkanie. Poważniejsze konsekwencje może mieć złożony przez policję wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez organizatora.


Poseł przed sądem? Prokuratura wniosła o uchylenie immunitetu Przemysławowi Wiplerowi, który po pijanemu miał wulgarnie wyzywać i bić policjantów przed jednym z warszawskich klubów. Polityk związany do niedawna z PiS, następnie z Jarosławem Gowinem, a teraz z Januszem Korwinem-Mikke twierdzi, że to on jest ofiarą policyjnej agresji – jego wersję mogłoby potwierdzić nagranie z monitoringu, którego dotąd nie ujawniono.


Rekord Orkiestry. Fundacja Jerzego Owsiaka podczas tegorocznego finału zebrała łącznie 52 mln zł, które zostaną przeznaczone na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej i oddziałów geriatrycznych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014