OBRAZ TYGODNIA

17 – 27 grudnia

28.12.2013

Czyta się kilka minut

Nieistniejąca partia. „Moja droga polityczna wiodła przez pracę w rządach, które były zaangażowane w modernizację państwa – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezydent Bronisław Komorowski. – Dlatego dzisiaj z przykrością patrzę, jak umiera »partia reform«, czyli grupa polityków we wszystkich ugrupowaniach, którzy potrafili zapewnić przyzwolenie na reformy”. Prezydent skrytykował zmiany w systemie emerytalnym: ustawę o OFE wprawdzie podpisał, „kierując się kwestią równowagi finansów publicznych”, ale równocześnie poprosił Trybunał Konstytucyjny o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą.


Łaska Putina. Prezydent Rosji poinformował, że ułaskawił skonfliktowanego z nim biznesmena, dawnego zarządcę koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego, przed 10 laty osadzonego w więzieniu i dwukrotnie skazanego za rzekome przestępstwa gospodarcze. Niemal jednocześnie z tym aktem Duma przyjęła ustawę o amnestii, na jej mocy wyszły na wolność członkinie zespołu Pussy Riot oraz ekologowie z Greenpeace’u, którzy próbowali wtargnąć na jedną z platform wiertniczych Gazpromu. Za półtora miesiąca rozpoczynają się zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi.


Ukraina w kieszeni Rosji. Prezydent Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Moskwie wynegocjował obniżenie cen za dostarczany na Ukrainę rosyjski gaz (z 400 do 269 dolarów za metr sześcienny) i uzyskał obietnicę zainwestowania przez Kreml 15 miliardów dolarów w ukraińskie papiery wartościowe, co oddala perspektywę bankructwa kraju. Porozumienie, choć nie zostało połączone z przystąpieniem Ukrainy do organizowanej przez Rosję unii celnej, zostało oprotestowane przez gromadzącą wciąż tłumy na kijowskim Majdanie ukraińską opozycję. Za wykorzystywanie kryzysu gospodarczego na Ukrainie do zablokowania jej rozmów o umowie stowarzyszeniowej z UE skrytykował Moskwę goszczący z wizytą w Warszawie nowy szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.


USA wyszły z kryzysu. Ben Bernanke, szef amerykańskiego banku centralnego Fed, podjął decyzję o zmniejszeniu miesięcznego dodruku wpompowywanych w gospodarkę dolarów o 10 miliardów – do 75 miliardów. PKB Stanów Zjednoczonych rośnie o ponad 3 proc., bezrobocie jest na poziomie najniższym od pięciu lat.


Nieznana wojna. W Sudanie Południowym, w etnicznym konflikcie Duerów i Dinków, zginęło już ponad 1000 osób. Najmłodsze i jedne z najbiedniejszych państw świata opuszczają przedstawiciele organizacji międzynarodowych.


Zdrowie i pieniądze. Farmaceutyczny gigant GlaxoSmithKline ogłosił, że od 2016 r. przestanie płacić lekarzom za wyjazdy na konferencje naukowe i promocję leków. Być może w ślad za nim pójdą kolejne koncerny i lekarze – także w Polsce – stracą część swoich dochodów.


Zdrowie i polityka. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz doprowadził do zdymisjonowania przez premiera Tuska szefowej Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz. Oficjalnie powodem są problemy związane z funkcjonowaniem systemu eWUŚ (elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców), nieoficjalnie mówi się o potężnym wydłużeniu kolejek do lekarzy, wytkniętych m.in. w ostatnim raporcie NIK.


Pięć i pół roku. Prokuratura apelacyjna w Szczecinie umorzyła śledztwo przeciwko Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu, oskarżonemu w lipcu 2008 r. o żądanie od biznesmena Sławomira Julkego dwóch mieszkań w zamian za wydanie korzystnych decyzji. Kluczowe dla sprawy nagranie rozmowy Karnowski-Julke nie miało waloru autentyczności: Julke miał ją zarejestrować na dyktafon, który następnie zniszczył, nie wiadomo więc, czy nie została zmanipulowana.


Piesiewicz oczyszczony. Były senator, adwokat i scenarzysta filmów Krzysztofa Kieślowskiego został uniewinniony od zarzutu posiadania kokainy i nakłaniania do jej zażywania innych osób. W 2009 r. Krzysztof Piesiewicz padł ofiarą prowokacji i szantażu: na opublikowanym przez jeden z brukowych portali filmie widać go było odurzonego, przebranego w damską sukienkę i zażywającego jakiś biały proszek.


Watykan o ks. Lemańskim. Stolica Apostolska odrzuciła kolejne odwołanie niedawnego proboszcza z Jasienicy, uznając, że jego usunięcie z tej funkcji było zasadne, a ksiądz okazał „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w kwestiach bioetycznych”.


Gaz z prądem. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki za energię elektryczną i gaz. Za prąd Polacy zapłacą ok. 2,5 proc. mniej, za gaz – o 1,5 proc. więcej.


Polak na nartach. Kamil Stoch liderem Pucharu Świata, a Jan Ziobro zwycięzcą konkursu w skokach narciarskich (wcześniej wygrywał także Krzysztof Biegun), Justyna Kowalczyk zwycięska w jednym z biegów: istnieje życie po Adamie Małyszu.


Świętoszek. „Z Gowinem dałoby się wejść w koalicję, choć sporo nagrzeszył” – powiedział Jarosław Kaczyński o założycielu Polski Razem w wywiadzie dla jednego z tabloidów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014