OBRAZ TYGODNIA

10 – 16 grudnia 2013

16.12.2013

Czyta się kilka minut

Kijów protestuje. Trzeci tydzień trwają protesty przedstawicieli opozycji w związku z zablokowaniem przez rząd i prezydenta Wiktora Janukowycza umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE. Milicji nie udało się spacyfikować protestujących, Janukowycz zwolnił urzędników odpowiedzialnych za użycie siły wobec nich i usiadł do rozmów z przedstawicielami opozycji przy okrągłym stole: zadeklarował moratorium na rozwiązania siłowe, ale twardo powtórzył, że o dymisji rządu i podpisaniu umowy z UE nie może być mowy. Za użycie siły wobec manifestantów Kijów skrytykowały m.in. Stany Zjednoczone, od prezydenta odwracają się oligarchowie i część posłów Partii Regionów, co w najbliższych dniach pozwala się spodziewać na Ukrainie przesilenia.


Łaskawość Kremla. Do rosyjskiego parlamentu wpłynął prezydencki projekt ustawy o amnestii, który może objąć ekologów z Greenpeace, aresztowanych za próbę zajęcia platformy wiertniczej Gazpromu, a także osadzone w łagrze członkinie zespołu Pussy Riot. Tymczasem kolejne osobistości ze świata europejskiej polityki mówią o bojkocie zimowej olimpiady w Soczi: po prezydencie RFN zapowiedzieli to unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, oraz prezydent Francji François Hollande.


Niemcy mają rząd. Blisko trzy miesiące po wyborach chadecy i socjaldemokraci zawarli umowę o powołaniu „wielkiej koalicji” i Angela Merkel po raz trzeci stanęła na czele rządu.


Czystka w Pjongjangu. W Korei Północnej stracono Czang Song Thaeka, oskarżonego o korupcję i rozwiązłość wuja przywódcy kraju Kim Dzong Una.


Francja przeciw prostytucji. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, zgodnie z którą korzystanie z usług prostytutek będzie karane.


Po 37 latach na Księżycu. Lądownik Chińskiej Agencji Kosmicznej usiadł w Zatoce Tęczy, na północnej półkuli Srebrnego Globu, i wypuścił łazik Yutu („Jadeitowy Królik”). Tym samym Chiny stały się trzecim krajem, który dokonał tzw. miękkiego lądowania na Księżycu.


Podglądacze o niepodglądaniu. Największe firmy internetowe świata – Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Apple, AOL, Yahoo, Linkedin – wspólnie opublikowały list otwarty do rządu USA, apelując o zaprzestanie masowej inwigilacji użytkowników sieci. Z publikowanych regularnie na łamach „Guardiana” rewelacji byłego informatyka, amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena wynika, że amerykańskie służby – oficjalnie w imię walki z terroryzmem – kontrolują nasze maile, czaty, rozmowy przez telefony komórkowe i Skype’a.


Urugwaj upalony. Parlament w Montevideo przyjął ustawę legalizującą uprawę, handel i spożycie marihuany pod kontrolą państwa. To pierwszy taki przypadek na świecie: każdy obywatel Urugwaju będzie miał prawo do uprawy sześciu krzewów konopii indyjskich i produkcji 480 gramów narkotyku, który będzie również sprzedawany w aptekach.


Schetyna wycięty. Niedawny wicepremier, szef MSWiA, sekretarz generalny i wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna nie znalazł się w zarządzie partii – zdecydowała Rada Krajowa Platformy, która zgodnie z życzeniem Donalda Tuska wybrała na nowego sekretarza generalnego dotychczasowego rzecznika rządu Pawła Grasia.


Powrót do przeszłości. Podczas krajowej konwencji SLD Leszek Miller zaproponował przywrócenie 49 województw, likwidację gimnazjów, obniżenie VAT, podwyższenie płacy minimalnej i przywrócenie ulg podatkowych.


Przekonujący jak policjant. Podczas pacyfikacji anarchistów, zakłócających wykład ks. Pawła Bortkiewicza na temat gender na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym, nie doszło do użycia paralizatora, na co skarżyli się protestujący: policja zapewnia, że jeden z funkcjonariuszy miał nie paralizator, tylko latarkę, nie był to sprzęt policyjny, lecz prywatny, a po akcji się zgubił.


Detektyw z wyrokiem. Krzysztof Rutkowski, prywatny, choć pozbawiony licencji detektyw reklamujący się m.in. udziałem w wyjaśnianiu sprawy zaginięcia córki Katarzyny W., został prawomocnie skazany na 1,5 roku więzienia za pranie brudnych pieniędzy.


Minister z najwyższej półki. Nowy szef resortu sportu Andrzej Biernat zaproponował zbudowanie w rejonie Kasprowego Wierchu sztucznego zbiornika, z którego woda posłużyłaby do produkcji sztucznego śniegu. Przeciwne tej idei są organizacje ekologiczne i władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.


Prawicowy dyskurs. „Kolesiu, który niedawno napruty jak kuter dostałeś w limo od policji, nie składaj ordynarnych korupcyjnych ofert posłom SP. Wracaj na Kolską” – to słowa europosła Jacka Kurskiego adresowane do Przemysława Wiplera z ugrupowania Polska Razem, kaperującego łonie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry nowych członków do partii Gowina.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2013