OBRAZ TYGODNIA

1 – 7 października 2013

07.10.2013

Czyta się kilka minut

Paraliż USA. W ramach walki z forsowaną przez Baracka Obamę reformą opieki zdrowotnej przedstawiciele Partii Republikańskiej zablokowali przyjęcie przez Kongres budżetu na najbliższe 12 miesięcy, co wymusiło na wielu amerykańskich urzędach zawieszenie działalności i wysłanie 800 tys. pracowników na urlopy (milion na razie pracuje bez pensji). Prezydent zapowiedział, że się nie ugnie i tzw. Obamacare, zapewniająca m.in. świadczenia medyczne kilkudziesięciu milionom ludzi dotąd nieubezpieczonych, wejdzie w życie. Sam paraliż budżetowy nie jest w historii USA czymś nadzwyczajnym: przed 2013 r. doszło do niego 17 razy, najdłuższa przerwa w finansowaniu – trwająca 21 dni – miała miejsce w 1996 r.


Rada Kardynałów. W Watykanie spotkał się złożony z ośmiu hierarchów „komitet doradczy” papieża, powołany w celu zreformowania Kurii Rzymskiej i przyjrzenia się problemom współczesnego Kościoła. W minionym tygodniu Franciszek odwiedził miejsce urodzin swojego patrona – Asyż, a także udzielił wywiadu lewicowemu dziennikowi „La Repubblica”, w którym przyznał, iż czasem popada w anty­klerykalizm, przywódcy Kościoła bywają narcystyczni, zaś dworskość jest trądem papiestwa.


Śmierć w drodze do Europy. Około dwustu ciał, głównie Somalijczyków i mieszkańsców Erytrei, wyłowiono w pobliżu włoskiej wysepki Lampedusa, gdzie zwykle zmierzają nielegalni imigranci z Afryki – na łodzi, którą płynęli, wybuchł pożar. Obojętność wobec tragedii potępił papież, który przed kilkoma tygodniami gościł na Lampedusie.


Klęska Berlusconiego. We Włoszech nie powiodła się próba obalenia rządu Enrico Letty przez Silvio Berlusconiego, który zadeklarował, że wycofuje swoich ministrów i żąda przyspieszonych wyborów, później jednak zorientował się, że nie znajdzie poparcia nawet wśród parlamentarzystów swojej partii. 77-letniemu Berlusconiemu grozi utrata miejsca w Senacie w związku z niedawnym wyrokiem skazującym za oszustwa podatkowe.


Przed referendum. W Warszawie, na tydzień przed głosowaniem w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji, panią prezydent wsparło grono osobistości życia publicznego. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa wraz z m.in. grupą znanych aktorów podpisali list zatytułowany „To referendum nie ma sensu” (w podobnym tonie wypowiadali się wcześniej prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk). Z ostatnich sondaży wynika tymczasem, że frekwencja w głosowaniu może przekroczyć ustawowe minimum: wybiera się na nie 37 proc. mieszkańców stolicy, a żeby było ważne, potrzeba 27 proc.


Twój Ruch – tak się nazywa teraz partia znana dotąd jako Ruch Palikota. Na kongresie ugrupowania współpracownik lidera, prof. Jan Hartman, zapowiedział: „Będziemy prawdziwą platformą obywatelską, sojuszem demokratycznej lewicy i partią prawa i sprawiedliwości”.


Gowin z PJN. Na konferencji prasowej w Sejmie niedawny minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska poinformował o podpisaniu porozumienia programowego z pozostającą poza parlamentem partią Pawła Kowala.


Kościół wobec pedofilii. Abp Henryk Hoser w mocnych słowach potępił wykorzystywanie seksualne nieletnich i odwołał z funkcji kanclerza kurii warszawsko-praskiej ks. Wojciecha Lipkę, który lekceważąco wypowiadał się o problemie na niedawnej konferencji prasowej w Episkopacie. W Modlnicy pod Krakowem odnalazł się ks. Wojciech Gil, ścigany przez Interpol w związku z domniemanymi czynami pedofilnymi na Dominikanie: w wywiadzie telewizyjnym ksiądz oznajmił, że jest niewinny i padł ofiarą usiłujących go skompromitować karteli narkotykowych. O zawieszeniu w czynnościach kapłańskich ks. Piotra F., który miał uprawiać seks z uczennicą gimnazjum, poinformowała tymczasem archidiecezja częstochowska; za podobne czyny biskup polowy Józef Guzdek doprowadził do usunięcia ze stanu kapłańskiego księdza z Legionowa.


Antysemityzm na stadionach. Po kilkudniowej zwłoce prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ligowego meczu między Lechem Poznań a Widzewem Łódź, podczas którego kibice gospodarzy śpiewali antysemickie pieśni. W oficjalnym oświadczeniu poznański klub zadeklarował, że nie będzie bronił przestępców, tak samo jak nie będzie ich ścigał i sądził.


Śmierć historyka. W wieku 90 lat zmarł prof. Israel Gutman, urodzony w Warszawie badacz-symbol z jerozolimskiego instytutu Yad Vashem, w 1961 r. świadek w procesie Adolfa Eichmanna.


Miejsce w szeregu. W prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata, przygotowywanym przez „Timesa”, Uniwersytet Warszawski zajął 346. miejsce. Pierwsza piątka to Caltech, Harvard, Oksford, Stanford i Princeton.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2013