OBRAZ TYGODNIA

25 czerwca – 1 lipca 2013

01.07.2013

Czyta się kilka minut

Wołyń, pojednanie. Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podpisał wraz z przewodniczącym Episkopatu Polski, abp. Józefem Michalikiem, a także ze zwierzchnikami ukraińskich rzymskich katolików i polskich grekokatolików wspólną deklarację, zawierającą przeprosiny za popełnione zbrodnie i wzywającą oba narody do wzajemnego przebaczenia i pojednania.


Rząd idzie po OFE. Wicepremier Jacek Rostowski zaproponował trzy warianty zmian w systemie emerytalnym: albo wprowadzenie dobrowolnej przynależności do Otwartych Funduszy (ci, którzy nie złożą deklaracji, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS), albo tzw. dobrowolność plus (oszczędzanie w OFE będzie się wiązało z przekazywaniem im dodatkowej części wynagrodzenia), albo umorzenie wszystkich obligacji zakupionych dotąd przez OFE i zapisanie ich na subkoncie w ZUS – towarzystwa emerytalne miałyby zakaz inwestowania w obligacje. Wszystkie propozycje są obliczone na stopniowe osłabienie otwartych funduszy i błyskawiczne przekierowanie zgromadzonych przez nie pieniędzy na ratowanie powiększającej się niebezpiecznie dziury budżetowej.


Partyjny weekend. Na Śląsku odbyły się zjazdy PiS i PO. Podczas pierwszego Jarosław Kaczyński niemal jednogłośnie został wybrany prezesem partii na kolejną kadencję, podczas drugiego zmieniono statut, tak aby przyszły lider Platformy mógł zostać wybrany w powszechnym głosowaniu jej członków (przy okazji Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie wspierał Donalda Tuska – jedynym rywalem premiera będzie więc partyjny outsider Jarosław Gowin).


Trotyl we mgle. Prokuratorzy wojskowi badający okoliczności katastrofy smoleńskiej nie wykryli na wraku samolotu „obecności i pozostałości” żadnych materiałów wybuchowych oraz produktów ich degradacji. Opinie biegłych nie są ostateczne, ale nie pozostawiają wątpliwości co do teorii o „trotylu na wraku tupolewa”, która pozwoliła Jarosławowi Kaczyńskiemu ogłosić w październiku 2012 r., że jego brat zginął w zamachu: detektory użyte w Smoleńsku, na które powoływała się wówczas „Rzeczpospolita”, dały mylne wskazania.


Atak mejlowy. 22 instytucje z 12 miast Polski (sądy, prokuratury, szpitale i komendy policji) otrzymały fałszywe wiadomości o podłożonych na ich terenie bombach. „Nieprawdopodobna hucpa” – skomentował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz akcję, która doprowadziła do ewakuacji placówek. Kilka godzin później poinformował o zatrzymaniu podejrzanych, których jednak wkrótce trzeba było zwolnić; kolejnego podejrzanego zatrzymano po kilku dniach.


Przeszłość Baumana. Po zakłóceniu przez wrocławskich pseudokibiców i sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski wrocławskiego wykładu prof. Zygmunta Baumana, w prasie wróciła kwestia komunistycznej przeszłości filozofa: w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Piotr Gontarczyk zarzucił mu m.in., że w mundurze KBW uczestniczył w likwidowaniu zbrojnego podziemia. Sam prof. Bauman tłumaczy w nielicznych wypowiedziach, że jego biografia (żydowski nastolatek, którego rodzina po wybuchu II wojny uciekła na Wschód; który trafił do Moskwy, a do kraju wrócił z armią Berlinga) nie dała mu wówczas wielkiego wyboru.


Reforma Gowina. Prezydent Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która miała przywrócić stan sprzed zmian dokonanych przez b. ministra sprawiedliwości (79 małych sądów przekształcił w wydziały zamiejscowe większych placówek), i zapowiedział własny kompromisowy projekt, w którym istnienie sądu byłoby warunkowane liczbą mieszkańców danego miasta (60 tys.) i liczbą rozpatrywanych spraw.


UE ma budżet. Dwie główne frakcje Parlamentu Europejskiego zaakceptowały projekt finansów Unii Europejskiej na lata 2014-20, z którego ok. 105 mld euro przypadnie Polsce.


Szersza Europa. Chorwacja została 28. krajem członkowskim UE, której półroczne przewodnictwo objęła Litwa.


Egipt wrze. W pierwszą rocznicę objęcia władzy przez islamistę Mohameda Mursiego na kairskim placu Tahrir zgromadziły się miliony demonstrantów, domagających się jego ustąpienia; równie liczne demonstracje gromadzą zwolenników głowy państwa, kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej.


Co to jest małżeństwo. Sąd Najwyższy USA uznał, że definicja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny jest niezgodna z konstytucją.


Siła reportażu. Opublikowany w „Dużym Formacie” tekst Mariusza Szczygła o nauczycielce skazanej w latach 80. za skatowanie na śmierć syna konkubenta, po odsiedzeniu i zatarciu wyroku kontynuującej pracę w zawodzie i będącej ekspertką ministerstwa edukacji, wywołał poruszenie w całym kraju. Głos zabrał premier, a min. Krystyna Szumilas zaapelowała o zmianę prawa, prowadzącą do tego, żeby osoby winne przestępstw wobec nieletnich nie mogły już nigdy pracować z dziećmi; opisana w tekście kobieta złożyła wypowiedzenie z pracy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2013