OBRAZ TYGODNIA

16 – 25 marca 2013

26.03.2013

Czyta się kilka minut

Cypr na skraju bankructwa. Dramatyczne kłopoty finansowe kraju, spowodowane przez „toksyczne aktywa” – złe kredyty i niemożliwe do odzyskania obligacje kilku tamtejszych banków – zmusiły rząd w Nikozji do zwrócenia się o pomoc do Brukseli. Strefa euro i MFW przychyliły się do prośby o udzielenie 10 mld euro pożyczki na ratowanie systemu bankowego, ale za cenę dołożenia przez Cypr 6-7 mld euro, uzyskanych m.in. ze środków zdeponowanych w miejscowych bankach, które zostaną poddane restrukturyzacji, a niektóre likwidacji. Zanim doszło do ugody między Nikozją i Brukselą, przerażeni Cypryjczycy oblegali bankomaty, nie działały banki i giełda. Sytuacja wywołała niepokój w Rosji, której obywatele ulokowali kilkadziesiąt miliardów dolarów w cypryjskim raju podatkowym.


Skromny papież. Pierwsze dni pontyfikatu Franciszka przynoszą kolejne gesty, którymi zdobywa serca wiernych i wyznacza nowy styl Kościołowi. „Prawdziwą władzą jest służba i także papież, by sprawować władzę, musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę i przyjąć z miłością oraz czułością całą ludzkość” – mówił następca Benedykta XVI podczas jednej z pierwszych homilii.


Zawieszenie broni? Przebywający w tureckim więzieniu przywódca Robotniczej Partii Kurdystanu Abdullah öcalan wezwał swoich bojowników do zaprzestania walk i wejścia na drogę negocjacji politycznych. Skazany na dożywocie lider Kurdów sam prowadzi rozmowy z tureckimi władzami.


Śmierć Bierezowskiego. Multimilioner, kiedyś blisko współpracujący z Władimirem Putinem, później ścigany przez rosyjski wymiar sprawiedliwości, zmarł nagle pod Londynem, gdzie korzystał z azylu politycznego. Brytyjska policja, która bada okoliczności jego śmierci, nie natrafiła na ślady trucizn lub podwyższonego poziomu promieniowania.


Platforma Oburzonych. Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda i rockman Paweł Kukiz stali się twarzami ruchu, który ma doprowadzić do zmiany sytuacji politycznej w Polsce. Domagają się m.in. podniesienia płacy minimalnej i zlikwidowania „umów śmieciowych”, wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i rozstrzygania ważnych dla kraju kwestii w referendach (np. po zebraniu 2 mln podpisów).


Niedyplomatycznie o dyplomacji. Podczas składania dorocznej informacji o kierunkach polityki zagranicznej min. Radosław Sikorski mówił, że przyjęcie euro ma dla Polski strategiczne znaczenie i opisywał przyszłość UE – od scenariuszy rozpadu po wizję przyjęcia Rosji do Wspólnoty. Prawicowa opozycja zarzucała ministrowi megalomanię i uległość wobec Berlina i Moskwy, a symbolem jego nieskuteczności czyniła kwestię wraku prezydenckiego Tupolewa, który trzy lata po katastrofie wciąż pozostaje na smoleńskim lotnisku.


Wznowione śledztwo. Prokuratura – uwzględniając zażalenia córki i brata Lecha Kaczyńskiego – uznała, że należy kontynuować postępowanie dotyczące nieprawidłowości w przygotowaniu przez cywilnych urzędników wizyt polskiego premiera i prezydenta w Katyniu, 7 i 10 kwietnia 2010 r. Wśród osób, które odpowiadały za ich organizację był m.in. niedawny szef Kancelarii Premiera, obecnie kandydat na ambasadora RP w Madrycie Tomasz Arabski. Przesłuchanie Arabskiego przed sejmową komisją spraw zagranicznych zamieniło się w starcie wokół tematyki smoleńskiej; obrady usiłowali zakłócić przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej. Min. Radosław Sikorski wytknął przedstawicielom opozycji, że powinni się zdecydować, czy w Smoleńsku miała miejsce katastrofa, czy zamach.


Dom czy dom dziecka. Krakowski sąd zdecydował, że trójka dzieci odebranych małżeństwu Bajkowskich ma pozostać w placówce opiekuńczej. W prokuraturze toczą się dwa postępowania z zawiadomienia sądu rodzinnego: o znęcanie się przez ojca nad rodziną i w sprawie gróźb kierowanych przez niego wobec kuratorki. Bartosz Bajkowski tłumaczy, że jedynie dawał dzieciom klapsy.


Skandal pozarządowy. Polska Fundacja Pomocy Dzieciom „Maciuś”, która kilka tygodni temu powołując się na nieprecyzyjne dane, alarmowała, że 800 tys. polskich dzieci w klasach 1-3 jest niedożywionych, przytłaczającą większość pozyskanych na działalność pieniędzy przeznacza na „kampanię komunikacyjną z darczyńcami”, zamiast na pomaganie. W związku z wysokimi kosztami pośrednictwa MSW od trzech lat nie pozwala fundacji na organizowanie publicznej zbiórki pieniędzy. Rząd zapowiedział surowsze kontrole organizacji pozarządowych.


Uratowani. 19 górników z kopalni KGHM Rudna przeżyło wstrząs o sile 4,7 w skali Richtera. Akcja ratownicza, polegająca na przekopaniu się do uwięzionych kilometr pod ziemią z terenu innej kopalni, trwała siedem godzin.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2013