OBRAZ TYGODNIA

29 grudnia 2012 – 7 stycznia 2013

07.01.2013

Czyta się kilka minut

59 648. Tyle nazwisk Syryjczyków, którzy od marca 2011 r. zginęli podczas wojny domowej, pada w raporcie przygotowanym na zlecenie ONZ i zatytułowanym „Wstępna analiza statystyczna dokumentacji zabójstw w Syryjskiej Republice Arabskiej”. Dokument wylicza ofiary z obu stron konfliktu.


Ameryka podnosi podatki. Pierwszy raz od ćwierć wieku prezydent USA zwiększył obciążenia fiskalne współobywateli – przede wszystkim najzamożniejszych, którzy w ciągu dekady będą musieli oddać państwu blisko 600 mld dolarów więcej. Demokraci i Republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie zmian dosłownie „pięć po dwunastej” – w pierwszym dniu nowego roku, gdy wygasały ulgi podatkowe wprowadzone przed dekadą przez prezydenta George’a W. Busha.


Indie mówią o dramacie kobiet. Pięciu mężczyzn zostało oskarżonych o gwałt i zabójstwo 23-letniej studentki (szósty sprawca nie ma 18 lat, więc stanie przed sądem dla nieletnich). Jej śmierć stała się przyczyną wybuchu niegasnących przez dwa tygodnie demonstracji, przełamując zmowę milczenia wokół wstrząsających statystyk gwałtów w Indiach.


Wielka orkiestra godnej starości. Przed XXI finałem WOŚP, która tym razem ma zbierać pieniądze również na opiekę medyczną dla ludzi starszych, jej założyciel Jerzy Owsiak zadeklarował w jednym z wywiadów, że eutanazja „to pomoc starszym w cierpieniach”. Wypowiedź wywołała burzę, po której twórca Orkiestry sprecyzował, że nie jest zwolennikiem eutanazji, a jedynie mówi o dylematach człowieka, który ma odwagę przyznać, że gdy ogląda cierpienie, to pyta o jego sens.


Wyrok na doktora G. Znany kardiochirurg z warszawskiego szpitala MSWiA, zatrzymany podczas rządów PiS przez CBA, został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i 72 tys. zł grzywny za przyjmowanie łapówek od pacjentów. W uzasadnieniu wyroku sędzia Igor Tuleya porównał metody CBA do stalinowskich i zapowiedział zawiadomienie prokuratury o nadużyciach popełnionych przez funkcjonariuszy tej służby.


Śmierć w ferrari. Znany dziennikarz motoryzacyjny Maciej Z. został skazany na 3 lata więzienia i 8 lat zakazu prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku, w którym zginął jego kolega. Z., który po wypadku przez dłuższy czas był w śpiączce, uderzył o filar wiaduktu z prędkością 150 km/h – w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.


Tęsknią za Gierkiem. SLD chce, by rok 2013 był poświęcony pamięci urodzonego w 1913 r. I sekretarza KC PZPR z lat 70. XX wieku. Lewica domaga się uchwały Sejmu w tej sprawie, przygotowuje poświęcone Gierkowi konferencje naukowe i proponuje, by samorządy polskich miast i gmin nadawały jego imię ulicom.


Pensja byłego prezydenta. „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że Aleksander Kwaśniewski, o którym coraz głośniej mówi się, że ma stanąć na czele zjednoczonej lewicy, zasiada w międzynarodowej radzie doradców jednego z najbogatszych polskich przedsiębiorców, Jana Kulczyka, i pobiera za to wysokie honoraria.


Reformy Cichockiego. Gen. Krzysztof Bondaryk zrezygnował ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – powodem jego odejścia ma być niezgoda na forsowane przez szefa MSW Jacka Cichockiego reformy w służbach, według których podlegająca dotąd premierowi Agencja trafi pod nadzór MSW i zostanie pozbawiona uprawnień śledczych.


Reformy Gowina. 1 stycznia 2013 r., mimo paromiesięcznych protestów środowiska prawniczego, 79 najmniejszych sądów zmieniło się w wydziały zamiejscowe sądów rejonowych.


Reformy Arłukowicza. Od Nowego Roku każda placówka służby zdrowia sprawdza ubezpieczenie pacjenta w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ); nie trzeba już przynosić tzw. druków RMUA – wystarczy pokazać w rejestracji dokument z numerem PESEL.


Śmierć arcybiskupa. W wieku 94 lat zmarł abp Ignacy Tokarczuk, wieloletni metropolita przemyski, w czasach PRL jeden z symboli oporu wobec władzy komunistycznej, w III RP odznaczony Orderem Orła Białego.


Śmierć dziennikarki. W wieku 69 lat zmarła Teresa Torańska, autorka wielu znakomitych wywiadów, m.in. wydanej w drugim obiegu głośnej książki rozmów z polskimi komunistami „Oni”.


„Tradycja, wolność, Rzeczpospolita” – taki tytuł nosi wstępniak nowego naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” Bogusława Chraboty (jego poprzednik, Tomasz Wróblewski, został odwołany po publikacji o śladach trotylu we wraku tupolewa). „Niech więc służy »Rzeczpospolita« namysłowi nad zasypaniem linii polskich podziałów – pisze Chrabota. – Niech obróci się w stronę faktów i wolnej od zajadłości debaty publicznej nad najważniejszymi polskimi sprawami”.


Grażdanin Depardieu. Słynny aktor przyjął obywatelstwo Rosji nadane mu przez Władimira Putina. Światowe media nie mają wątpliwości co do motywacji Gerarda Depardieu: we Francji właśnie podniesiono podatki dla osób najlepiej zarabiających, a w Rosji zapłaci 13-procentowy podatek liniowy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2013