OBRAZ TYGODNIA

13 – 19 listopada 2012

19.11.2012

Czyta się kilka minut

Gra o budżet. Trwają intensywne konsultacje przed zbliżającym się szczytem UE, który ma zdecydować o finansach wspólnoty na lata 2014-20. Szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy proponuje, żeby budżet ograniczono o 75 miliardów euro – mniej niż domagają się Niemcy, a zwłaszcza Wlk. Brytania, która w razie niewystarczających oszczędności grozi wetem, i w innych dziedzinach niż kluczowa z polskiej perspektywy polityka spójności (m.in. dzięki niej Donald Tusk chce uzyskać dla Polski 300 mld zł z unijnego budżetu). Premier Tusk rozmawiał i z van Rompuyem, i z szefem Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, i z kanclerz Niemiec Angelą Merkel (zapewniała, że Warszawa świetnie sobie radzi z inwestowaniem pieniędzy z UE i modernizuje za nie kraj). Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z kolei z prezydentem Francji FranÇois Hollandem, który zadeklarował wsparcie Paryża dla polskiej walki.


Nowa wojna. Po ataku rakietowym Hamasu na Izrael żołnierze izraelscy rozpoczęli ostrzał celów w Strefie Gazy. Do chwili zamknięcia tego numeru „TP” zginęło blisko 100 osób, w tym dowódca operacji wojskowych Hamasu, ale palestyńskie rakiety po raz pierwszy spadły na Tel Awiw.


Bałkańskie uniewinnienie. Izba apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego uniewinniła chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markaca z zarzutu odpowiedzialności za śmierć cywilów i czystkę etniczną Serbów mieszkających w Krajinie w latach 90. XX wieku. Sędziowie uznali, że operacja miała charakter wojskowy, cywile zginęli przypadkowo, a Serbowie sami przeprowadzili ewakuację.


Chiny młodsze. Zjazd KPCh oddał władzę nad krajem 59-letniemu Xi Jingpingowi, a w siedmioosobowym kierownictwie znaleźli się politycy o podobnych doń poglądach i życiorysach: dzieci komunistycznych dygnitarzy, w większości świetnie wykształcone i zamożne.


Polacy współrządzą na Litwie. W skład nowej, centrolewicowej koalicji rządowej weszła – po raz pierwszy w historii niepodległego kraju – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, której powierzono ministerstwo energetyki i kilka tek wiceministrów.


Ekshumacje smoleńskie: z powodu wątpliwości dotyczących tożsamości wydobyto ciała dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie w kwietniu 2010 r. Tym razem zawinili Rosjanie, którzy błędnie oznaczyli ofiary prawidłowo zidentyfikowane przez rodziny.


Sondaże trotylowe. Najwyższe w tym roku poparcie dla PO i wyraźny spadek PiS – to efekt awantury politycznej wywołanej publikacją „Rzeczpospolitej” o rzekomych śladach trotylu na wraku tupolewa i późniejszą wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o zamordowaniu 96 osób. W ciągu miesiąca poparcie dla partii rządzącej w sondażu TNS Polska wzrosło o 7 punktów proc., o tyle samo spadło poparcie dla największej partii opozycyjnej. Na PO chce głosować 34 proc. badanych, na PiS – 23 proc.


PSL nie Pawlaka. Wicepremier i wieloletni przewodniczący Stronnictwa Waldemar Pawlak przegrał na zjeździe PSL kilkunastoma głosami z posłem Januszem Piechocińskim, po czym zapowiedział, że odejdzie z rządu. Nie wiadomo, kto go zastąpi – czy nowy lider partii, czy np. niedawny szef klubu Stanisław Żelichowski – i jak zmiana odciśnie się na przyszłości koalicji rządowej.


Gorąco wokół Gowina. CBA złożyło do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości) przy zakupie siedziby gdańskich sądów, a Sejm odrzucił informację o przygotowywanej przez resort reorganizacji małych sądów. Minister Gowin tymczasem przedstawił projekt umieszczania – już po odbyciu kary – szczególnie niebezpiecznych przestępców (seryjnych morderców, pedofilów recydywistów itp.) w zamkniętych zakładach psychiatrycznych i publikacji ich wizerunków w mediach.


Samolotowy szał. Przez dobrych kilka dni głównym tematem polskich mediów był przylot do Warszawy dreamlinera, pierwszego z zakupionych przez LOT boeingów nowej generacji, zbudowanego głównie z lekkich materiałów kompozytowych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2012