Reklama

Obawy przed dyskryminacją

Obawy przed dyskryminacją

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Istnienie klauzul sumienia jest jednym z wymiarów prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania. Z bogatego orzecznictwa organów międzynarodowych wynika jednak jasno, że nie są one nieograniczone i w razie konfliktu z innymi prawami państwo może przewidzieć możliwość pewnych starannie uzasadnionych wyjątków.
-

---ramka 406099|prawo|1---W "Tygodniku Powszechnym" nie ma miejsca na szczegółową dyskusję dotyczącą dziedziny skomplikowanej, również z punktu widzenia poszanowania podstawowych swobód. Gwoli krótkiego wyjaśnienia chciałbym jednak zwrócić uwagę, że Komisja Europejska zwróciła się do Sieci Niezależnych Ekspertów Unii z pytaniami związanymi z kwestią klauzul sumienia ze względów religijnych w istniejących i możliwych przyszłych konkordatach i innych porozumieniach między państwami Unii i Stolicą Apostolską. Pojawiła się ona w związku z toczącymi się od dłuższego czasu na Słowacji oraz w Parlamencie Europejskim dyskusjami na temat projektu traktatu mającego być aktem wykonawczym do konkordatu. Chodziło głównie o odpowiedź, czy takie porozumienia mają pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym konstytucjami, i czy mogą prowadzić do niezgodności z wymaganiami ochrony praw...

4220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]