Reklama

Ładowanie...

O tunelach, aniołach i bohaterach

13.04.2011
Czyta się kilka minut
Choć napisał tylko trzy powieści oraz kilkanaście tomów esejów na bardzo różne tematy, zmarły w wieku stu lat Ernesto Sábato uważany jest za jednego z najważniejszych XX-wiecznych pisarzy latynoamerykańskich.
Ernesto Sábato / fot. Wikipedia
P

Przypominamy artykuł Tomasza Pindela z "Magazynu Literackiego - Książki w Tygodniku" nr 3-4/2011

Literatura, która okazała się jego tytułem do sławy, wcale nie była jedynym ani nawet najważniejszym zajęciem Ernesta Sábato. Młodość - co typowe - upłynęła mu pod znakiem politycznego zaangażowania: piął się po szczeblach aktywistycznej hierarchii, zaczynając jako założyciel komunistycznego ugrupowania na uniwersytecie, potem pełniąc funkcję sekretarza Federacji Młodzieży Komunistycznej, a w 1934 r. wysłano go z ramienia Argentyńskiej Partii Komunistycznej do Europy.

Mniej więcej od tego czasu Ernesta Sábato zaczęły ogarniać coraz poważniejsze wątpliwości co do ideologii i jej stalinowskiej realizacji, prowadzące do wycofania się z aktywnej polityki. Ta jednak powracała co jakiś czas: pisarz dał się poznać jako zdeklarowany krytyk peronizmu (acz samej Evity Peron bronił), w...

16634

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]