Reklama

O tunelach, aniołach i bohaterach

O tunelach, aniołach i bohaterach

13.04.2011
Czyta się kilka minut
Choć napisał tylko trzy powieści oraz kilkanaście tomów esejów na bardzo różne tematy, zmarły w wieku stu lat Ernesto Sábato uważany jest za jednego z najważniejszych XX-wiecznych pisarzy latynoamerykańskich.
Ernesto Sábato / fot. Wikipedia
P

Przypominamy artykuł Tomasza Pindela z "Magazynu Literackiego - Książki w Tygodniku" nr 3-4/2011

Literatura, która okazała się jego tytułem do sławy, wcale nie była jedynym ani nawet najważniejszym zajęciem Ernesta Sábato. Młodość - co typowe - upłynęła mu pod znakiem politycznego zaangażowania: piął się po szczeblach aktywistycznej hierarchii, zaczynając jako założyciel komunistycznego ugrupowania na uniwersytecie, potem pełniąc funkcję sekretarza Federacji Młodzieży Komunistycznej, a w 1934 r. wysłano go z ramienia Argentyńskiej Partii Komunistycznej do Europy.

Mniej więcej od tego czasu Ernesta Sábato zaczęły ogarniać coraz poważniejsze wątpliwości co do ideologii i jej stalinowskiej realizacji, prowadzące do wycofania się z aktywnej polityki. Ta jednak powracała co jakiś czas: pisarz dał się poznać jako zdeklarowany krytyk peronizmu (acz...

16181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]