Reklama

O spotkaniu w czasie

O spotkaniu w czasie

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Opuszczenie, w jakim Bóg nas pozostawia, to Jego własny sposób na pieszczoty - pisze Simone Weil. - Czas, który jest naszym jedynym zmartwieniem, to właśnie zetknięcie z Jego ręką. To rezygnacja, przez którą sprawia, że istniejemy. Pozostaje On daleko od nas, bo gdyby się zbliżył, musielibyśmy zginąć. Oczekuje, abyśmy poszli do Niego i zginęli.
D

Dla kochających Boga czas jest wygnaniem, tęsknota - pokutą, a życie - adwentem. Nie ma większej pokuty nad tęsknotę, ani oczekiwania bardziej intensywnego niż adwent życia. Jesteśmy wygnańcami czwartego wymiaru, wymiaru czasu. Zesłano nas w czas u zarania ludzkiej historii, kiedy z własnej winy opuściliśmy raj. I chociaż obdarzeni obietnicą powrotu poczęliśmy wieczność, ukarani zostaliśmy przez czas - starzejemy się i odchodzimy. Żyjemy w dziwnym, pełnym paradoksów miejscu. Nie ma w nim nic stałego ani trwałego, prócz złożonych nam przez Boga obietnic. Te są wieczne, ale w dostępnych nam wymiarach nieuchwytne. Nie ma w tym miejscu nic naszego. Tylko dany nam czas jest nasz, ale nieustanne przemijanie sprawia, że nigdy nie jesteśmy jego włodarzami. Nie mamy żadnej chwili prócz tej, która otwiera się przed nami wiecznością. Zawieszeni w czasie - brzemienni jesteśmy...

5193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]