Reklama

open eyes economic summit 2019

O jeden film za daleko

O jeden film za daleko

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Od udanego połączenia gry komputerowej z filmem kung-fu, poprzez hybrydę tę wzbogaconą o elementy ulicznych wyścigów samochodowych typu “Szybcy i wściekli" tudzież zabawy w mocno alternatywnym nocnym klubie, bracia Wachowscy doszli do “Gwiezdnych wojen". Niedobitki ludzkości, które w mieście Syjon odprawiały orgie przy muzyce drum and bass to obecnie waleczni rebelianci, świat maszyn to Imperium, a Matrix odwiedzamy tylko incydentalnie.
P

Pierwotny konflikt osadzony został w wirtualnej rzeczywistości systemu operacyjnego, zwanego Matrycą. Tamże walczyły ze sobą pomniejsze programy, których hackowanie pozwalało bohaterom podłączonym do centralnego komputera przełamywać prawa fizyki, chemii i biologii, innymi słowy: dokonywać spektakularnych cudów. W odcinku “Matrix: Rewolucje" walka przeniosła się do rzeczywistości niewirtualnej, przywodzącej na myśl skrzyżowanie wspomnianej epopei Lucasa z “Terminatorem" i “Obcym", gdzie aby przeżyć, trzeba strzelać, a Pan Bóg kule nosi. Choć w umyśle krytycznym rodzi się podejrzenie, że być może Syjon to tylko następny, podstępnie zakamuflowany jako oaza wolności poziom Matrixa. Że maszyny stworzyły iluzję drugiego stopnia, ponieważ bardziej opłaca się wykorzystywać ludzkie baterie, które wiedzą, że są wykorzystywane niż je niszczyć. Cóż, módlmy się, aby myśl taka nie...

7939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]