Reklama

Ładowanie...

Nowe rozdanie

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Przełomowe porozumienie USA i Iranu może zmienić układ sił na Bliskim Wschodzie. Wpłynie też na sytuację w Syrii – na niekorzyść tamtejszych powstańców.
O

Osiągnięte pod koniec listopada i uznane powszechnie za akt „szorstkiej przyjaźni”opartej na wspólnocie interesów wstępne porozumienie między USA i Iranem wywołało zaskoczenie i wściekłość w Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Rijad i Teheran coraz ostrzej rywalizują o lokalne wpływy, także w Syrii, co polaryzuje region wzdłuż linii wyznaniowych – na obóz szyicki (Iran) i sunnicki (Arabia). Z kolei Tel Awiw jest przekonany, że to z Teheranu pochodzi największe zagrożenie dla jego bezpieczeństwa – musi zatem czuć się zdradzony przez USA, swego najważniejszego sojusznika.
SYRIA W KLINCZU
Choć oficjalnie ugoda dotyczy ograniczenia irańskiego programu jądrowego, Amerykanie i Irańczycy – przy okazji jej zawarcia – musieli też dyskutować nad coraz bardziej skomplikowaną sytuacją w Syrii. Obu stronom zależy na jakimś jej uspokojeniu. Jednak o ile Iran chce za wszelką...

4973

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]