Reklama

Nowe rozdanie

Nowe rozdanie

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Przełomowe porozumienie USA i Iranu może zmienić układ sił na Bliskim Wschodzie. Wpłynie też na sytuację w Syrii – na niekorzyść tamtejszych powstańców.
O

Osiągnięte pod koniec listopada i uznane powszechnie za akt „szorstkiej przyjaźni”opartej na wspólnocie interesów wstępne porozumienie między USA i Iranem wywołało zaskoczenie i wściekłość w Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Rijad i Teheran coraz ostrzej rywalizują o lokalne wpływy, także w Syrii, co polaryzuje region wzdłuż linii wyznaniowych – na obóz szyicki (Iran) i sunnicki (Arabia). Z kolei Tel Awiw jest przekonany, że to z Teheranu pochodzi największe zagrożenie dla jego bezpieczeństwa – musi zatem czuć się zdradzony przez USA, swego najważniejszego sojusznika.
SYRIA W KLINCZU
Choć oficjalnie ugoda dotyczy ograniczenia irańskiego programu jądrowego, Amerykanie i Irańczycy – przy okazji jej zawarcia – musieli też dyskutować nad coraz bardziej skomplikowaną sytuacją w Syrii. Obu stronom zależy na jakimś jej uspokojeniu. Jednak o ile Iran chce za wszelką...

4973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]