Reklama

Ładowanie...

Nowe przekłady Holderlina

09.03.2003
Czyta się kilka minut
P

Podwójny zeszyt „Literatury na święcie” (2003, nr 1 - 2) przynosi duży blok utworów poetyckich Friedricha Holder-lina w przekładach Antoniego Libery. Ukazały się one już w wersji książkowej, nakładem wydawnictwa Znak. Do przekładów w „Literaturze na świecie” dołączono obszerny szkic krytycznoliteracki ich autora: „Holderlin: po co poeci?” Libera daje w nim krótki zarys biograficzny poety oraz wnikliwą analizę jego twórczości. Zwierza się przed czytelnikiem ztrudności, jakie nastręcza tłumaczowi ta poezja. I objaśnia intencje, które nim kierowały w procesie przekładowym. Tłumaczenia Libery z Holderlina staną się na pewno wydarzeniem poetyckim w recepcji twórczości pisarza nie dość u nas obecnego w obiegu czytelniczym. Odznaczają się bowiem wielką pięknością i troską ich autora o przejrzystość i czytelność obrazów.

Recepcja twórczości Holderlina była w Polsce mocno spóźniona....

4248

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]