Reklama

Nowe otwarcie Kościoła

Nowe otwarcie Kościoła

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Kto jest świadomy ekumenicznego marazmu ostatnich lat, musiał być zaskoczony, obserwując to, co działo się w nowohuckiej Mogile na Forum Nowej Ewangelizacji. Dominowało poczucie wzajemnego zrozumienia i konieczność podjęcia wspólnej misji.
N

Nic nie stoi na przeszkodzie, by chrześcijanie wspólnie, ponad podziałami, głosili kerygmat, czyli dobrą nowinę o pojednaniu i Bożym przebaczeniu. Trzeba też się zastanowić, w jakim wymiarze możemy wspólnie katechizować – to jeden z postulatów wysuniętych na Forum. Rolą władzy w Kościele nie jest kontrola, tylko rozeznawanie, zachęta i prowadzenie. „Porządek nie powinien być na szczycie priorytetów” – przekonywał ks. Peter Hocken, katolicki duchowny, wybitny historyk ruchu charyzmatycznego. Zauważył on, że po wybuchu Reformacji reakcją Kościoła katolickiego była instytucjonalizacja, wzmacnianie struktur, ceniona stała się przede wszystkim lojalność. – A gdzie Jezus? – pytał prelegent. Jego zdaniem „żaden kapłan nie powinien być wyświęcony, jeśli nie potrafi łączyć ludzi”. Z kolei szwedzki pastor Ulf Ekman, jedna z głównych postaci odnowy charyzmatycznej, przyznał, że wspólnoty...

2540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]