Nowe otwarcie Kościoła

Kto jest świadomy ekumenicznego marazmu ostatnich lat, musiał być zaskoczony, obserwując to, co działo się w nowohuckiej Mogile na Forum Nowej Ewangelizacji. Dominowało poczucie wzajemnego zrozumienia i konieczność podjęcia wspólnej misji.

19.11.2013

Czyta się kilka minut

Nic nie stoi na przeszkodzie, by chrześcijanie wspólnie, ponad podziałami, głosili kerygmat, czyli dobrą nowinę o pojednaniu i Bożym przebaczeniu. Trzeba też się zastanowić, w jakim wymiarze możemy wspólnie katechizować – to jeden z postulatów wysuniętych na Forum. Rolą władzy w Kościele nie jest kontrola, tylko rozeznawanie, zachęta i prowadzenie. „Porządek nie powinien być na szczycie priorytetów” – przekonywał ks. Peter Hocken, katolicki duchowny, wybitny historyk ruchu charyzmatycznego. Zauważył on, że po wybuchu Reformacji reakcją Kościoła katolickiego była instytucjonalizacja, wzmacnianie struktur, ceniona stała się przede wszystkim lojalność. – A gdzie Jezus? – pytał prelegent. Jego zdaniem „żaden kapłan nie powinien być wyświęcony, jeśli nie potrafi łączyć ludzi”. Z kolei szwedzki pastor Ulf Ekman, jedna z głównych postaci odnowy charyzmatycznej, przyznał, że wspólnoty protestanckie potrzebują więcej stabilności i problemem jest brak Urzędu Nauczycielskiego. Paneliści, wyliczając, czego protestanci i katolicy nauczyli się wzajemnie od siebie, podkreślali, że zdecydowanie więcej nas łączy, niż dzieli.

Spiritus movens Forum, bp Grzegorz Ryś, zauważył, że jeden z ważnych polskich biskupów przestrzegał niedawno przed „protestantyzacją katolicyzmu”. Pytał zatem: na czym taka protestantyzacja może polegać? Odpowiadając, pastor Ekman przyznał, że on z kolei oskarżany jest o „katolicyzację protestantyzmu”. Paneliści wspólnie zgodzili się, że największą przeszkodą w dążeniu do jedności jest strach i pycha. Ks. prof. Łukasz Kamykowski dorzucił także inne grzechy główne, jak chciwość i lenistwo.

Ekumenizm to tylko jeden z poruszonych tematów. Przez trzy dni od 14 do 16 listopada 1200 liderów z całej Polski oraz gości ze Szwecji, Ukrainy i Irlandii zastanawiało się, czym jest Ewangelia, jak dzisiaj ewangelizować, i kto to ma robić i czego współczesny świat oczekuje od ewangelizatorów. Wykłady i dyskusje odbywały się w mogilskiej hali sportowej, modlitwy zaś w kościele opactwa cystersów. Forum zostało przygotowane przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia i z błogosławieństwem krakowskiego metropolity kard. Stanisława Dziwisza.

– Słuchaj, żałuj, że cię tu nie ma. To jakieś nowe otwarcie Kościoła! (podsłuchane na parkingu przed halą sportową z rozmowy telefonicznej młodej liderki).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013