Nowa biografia Jezusa Chrystusa

Autor wyrusza w podróż śladami Jezusa z Nazaretu, krążąc po tych ścieżkach, po których On chodził, oddychając tym samym powietrzem i oglądając te same krajobrazy.

28.02.2012

Czyta się kilka minut

Peter Seewald jest autorem znanego wywiadu z papieżem Benedyktem XVI „Światłość świata” (Znak 2011); w Polsce ukazały się także „Sól ziemi”, „Bóg i świat”, „Benedykt XVI: portret z bliska” i bardzo osobista książka „Kiedy znów zacząłem myśleć o Bogu”. Pracował jako dziennikarz m.in. dla „Sterna” i „Spiegla”, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych autorów religijnych w Niemczech. Teraz otrzymaliśmy jego znakomitą biografię Jezusa Chrystusa, wydaną w Niemczech w 2009 r.

„Przez dziesiątki lat zadowalaliśmy się wyszukiwaniem wszystkiego, co z Mężem z Nazaretu może być nie w porządku. Badano Go kawałek po kawałku. To, co pozostało, zmieści się na spodeczku pod filiżankę. Natomiast zagubił nam się ten Jezus, który uformował dziesiątki generacji, a także zainspirował największych geniuszy ludzkości” – czytamy w przedmowie. Autor nie kryje, że jego celem jest odnalezienie Zagubionego. Wyrusza w podróż z bagażem nie tylko imponującej wiedzy biblijnej czy archeologicznej, ale także wiedzy o tych, którzy wcześniej z tym tematem się mierzyli. I mam wielką ochotę napisać, że Seewald jest od nich lepszy, jest najlepszy z tych, których analogiczne dzieła czytałem. Benedykt XVI, sam będący autorem książki „Jezus z Nazaretu”, powiedział o dziele Seewalda, że jest to „świetna książka o Jezusie Chrystusie”.

W czym leży jej wyjątkowa wartość? Najpierw w tym, że czyta się ją z przyjemnością i niesłabnącym napięciem. Jest jednak w niej coś więcej. Czytelnik towarzyszy Seewaldowi w jego wędrówce, tej fizycznej i tej duchowej. Minireportaże z odwiedzanych miejsc i takie na przykład zdania: „Gdy uniosłem głowę znad notatek, moje zapiski obejmowały cztery otwarte pytania wraz z przynależącymi do nich możliwymi odpowiedziami...” wciągają czytelnika w przygodę spotkania z Mistrzem z Nazaretu. Jakby od niechcenia, lecz z miażdżącą logiką, podważa Seewald argumenty kwestionujące wiarygodność Ewangelii czy boski wymiar osoby Jezusa. Zresztą na końcu zamieszcza przystępnie opracowaną krytykę źródeł.

Jednocześnie idzie w głąb. „Biografia” jest też drogą ku zrozumieniu Dobrej Nowiny, która często dla znudzonych chrześcijan już nie jest ani „nowiną”, ani „dobrą”. Książkę polecam wszystkim, zwłaszcza tym, którzy się obawiają wątpliwości, jakie budzi w nich lektura Ewangelii. Seewald nie unika trudnych pytań (np. o wiarygodność opisu cudów, o zmartwychwstanie), ale też nie udziela prostych (czytaj naiwnych) odpowiedzi. Książkę zamyka piękna i wnikliwa medytacja nad Modlitwą Pańską.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2012