Reklama

Nietykalni z Vizhinjam

Nietykalni z Vizhinjam

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Większość chrześcijan w Indiach to dalici, czyli ludzie nienależący do żadnej z kast. Przez wieki żyli na marginesie. Dopiero niedawno zostali uznani przez państwo za ofiary podziałów klasowych.
Chrześcijanki z kasty wykluczonych Fot. Dominika Zarzycka
R

Rybacy palce u stóp mają wykrzywione, ale bardzo sprawne. Boso przeskakują przez ustawione przy brzegu drewniane łodzie. Przed chwilą wrócili z porannych połowów. Po wielu godzinach zmagań z wodą i wiatrem czekają na nich dziesiątki metrów sieci utkanej z zielonkawej żyłki. Złapany w sieć krab może jednym cięciem zniszczyć jej delikatną strukturę – codziennie muszą ją cerować. Do tego potrzebny jest sprawny paluch stopy.
– Pięć lat temu miałem wypadek, przygniotło mi nogę. Teraz już nie jestem najlepszym rybakiem – uśmiecha się do mnie Benno, jeden z rybaków z osady Vizhinjam w południowych Indiach. Od ponad 30 lat codziennie wypływa w morze, zawsze rano, nie lubi wieczornych zmian. – Pierwsza tura wypływa między drugą a czwartą nad ranem – dodaje jego kolega Antony. – W każdej łodzi mieści się 4–5 osób, płyną daleko w głąb morza, wracają wczesnym popołudniem. Niektórzy mają...

7335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]