Reklama

Nietrwałe konstrukcje

Nietrwałe konstrukcje

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Łukasz Jarosz mówi o sobie żartem: „najwybitniejszy poeta żuradzki”. Bohater jego wierszy to ktoś, kto jest skądś, ma swoje miejsce, konkretne, które opisuje, z którego czerpie obrazy.
L

Las, równina, jezioro, studnia, rąbanie drew, ogień w piecu. Życie blisko zwierząt, oswojonych i dzikich, krążących w poszukiwaniu żeru (podobno nazwa „Żurada” pochodzi od słowa „żer”), i blisko ziemi, nieustannie poruszanej przez człowieka i wiatr. Świat, w którym latem ciało się ogrzewa, a zimą marznie.

Wiele wierszy Jarosza opisuje proste czynności, które stały się egzotyczne: opróżnianie pieca, wysypywanie popiołu, przynoszenie węgla i wody, ręczne prace w polu i koło domu. „Dzisiaj zajmuje / mnie życie (byłem obcy, a poczułem się swój)”, czytamy w wierszu „Konstrukcja” z tomu „Pełna krew”, „noszenie drewna, mieszanie zupy, / codzienne obrzędy: rano oskubuję żerdzie, / zbieram w kosze ich lepkie skóry”. Jarosz portretuje kogoś, kto wielkim miastom przygląda się z dystansu, kto czuje się odtrącony przez symboliczny „Kraków”. Ze studiów wspomina przede wszystkim „miejsce w...

4343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]