Reklama

Nienasycone pragnienie kolejnych chwil (2)

Nienasycone pragnienie kolejnych chwil (2)

02.01.2007
Czyta się kilka minut
6

6.

Moment: jedność przeszłości i przyszłości, przeszłość i przyszłość - czas - jako całość. W tym sensie: wieczność. Nie następstwo chwil bez końca, lecz: to "miejsce", ten "moment" czasu, w którym przeszłość i przyszłość są dwiema stronami tego samego. Tak rozumiana wieczność to nie opozycja do czasu, lecz jego strona, jego konieczny wymiar. Jego horyzont. Konieczny, bowiem bez niego czas - różnica między przeszłością a przyszłością, a więc w rezultacie przemijanie i stawanie się - byłby niemożliwy. Bez tej jedności tamto zróżnicowanie byłoby niezrozumiałe. Jej brak rozbiłby czas na niepowiązane ze sobą kawałki, wśród których próżno by szukać przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości.

Nie zapominajmy, że wszystkie te słowa: "moment" i, w związku z tym, "wieczność" i "czas", "przeszłość" i "przyszłość" - nabierają sensu...

24553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]