Reklama

Niemieckie buty

Niemieckie buty

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Tragedia dzieci Zamojszczyzny – polskich dzieci, odebranych rodzicom przez Niemców podczas wysiedleń tego regionu w 1942/43 r. – nie jest nieznana.
N

Niewiele jednak wiadomo o skali pomocy w społeczeństwie: na wieść o dziecięcych transportach ludzie gromadzili się na dworcach, starając się – mimo terroru okupanta – dzieci wykupywać czy wykradać. Choć cierpienie spowszedniało, los dzieci wywołał, jak się okazuje, reakcje niezwykłe.

Niemcy uprowadzili wtedy 30 tys. dzieci. 10 tys. z nich zginęło: zamarzły lub zmarły z chorób i wycieńczenia. O tych, które przeżyły, opowiada książka Beaty Kozaczyńskiej (wydana po polsku i angielsku): opisuje wysiedlenia, obóz przejściowy w Zamościu i same transporty. Niebywała okazuje się sprawność akcji pomocowej: przekazywane przez kolejarzy informacje, gdzie zatrzymają się pociągi; gotowość mieszkańców na trasie transportów do przyjęcia dzieci; zdobywanie dla nich jedzenia i lekarstw, wreszcie opiekowanie się nimi, z adopcją łącznie. Wzburzenie i determinacja ratujących były tak wielkie, że...

2418

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]