Reklama

Niemcy: sztuka energii

Niemcy: sztuka energii

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Gdy 30 lat temu zamykano elektrownię węglową w Luckenwalde, mieszkańcy tego miasteczka w Brandenburgii (blisko granicy z Polską) odetchnęli – dosłownie – z ulgą.
Ż

Żal im było tylko siedziby: pięknego secesyjnego budynku. Gdy z braku pomysłu na zagospodarowanie ponad 10 tys. metrów kwadratowych postanowiono sprzedać starą elektrownię, w mieście zjawił się Pablo Wendel. Szef niekomercyjnego kolektywu artystycznego Performance Electrics, od lat realizuje nowatorskie pomysły na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Kiedyś jeden z jego pierwszych projektów polegał na podłączaniu baterii słonecznych do bannerów reklamowych.

Teraz zaprojektowana przez niego E-WERK w Luckenwalde będzie neutralna pod względem emisji CO2, zamiast węgla brunatnego wykorzysta zrębki świerkowe z sąsiedniej fabryki. Na początek będzie produkować 40 kilowatów na godzinę – starczy, by zasilić 200 domów i galerię sztuki, która dla publiczności zostanie otwarta we wrześniu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie można produkować 40 kilowatów na godzinę. Kilowat to jednostka mocy a nie energii. Co można: 1. elektrownia będzie działać z mocą 40 kilowatów 2. elektrownia w każdej godzinie wytworzy 40 kilowatogodzin. Pozdrawiam :)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]