"Nie spieszcie się z odpowiedzią"

Chcemy ujrzeć Jezusa (J 12, 21) - takie motto patronuje obchodom XIX Światowego Dnia Młodzieży, wyznaczonym na Niedzielę Palmową. W tym roku młodzi świętować będą w swych Kościołach lokalnych, za rok spotkają się w Kolonii.

14.03.2004

Czyta się kilka minut

---ramka 325427|prawo|1---Okolicznościowe orędzie papieskie do młodych nawiązuje do przedstawionej w Ewangelii św. Jana sceny, gdy “niektórzy Grecy" (przybyli do Jerozolimy na Święto Paschy) proszą pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej Filipa o doprowadzenie do Jezusa.

Papież wzywa młodych, by - przygotowując się do spotkania w Kolonii - naśladowali owych “Greków": “Niechaj wasze poszukiwania nie będą podyktowane zwykłą intelektualną ciekawością, chociaż i ona ma swą wartość, ale bodźcem do nich niech będzie wewnętrzna potrzeba znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens waszego życia". Tu Jan Paweł II nawiązuje też do innych wydarzeń z życia Jezusa: rozmowy z młodym bogaczem, który pyta Chrystusa, co czynić, aby “osiągnąć życie wieczne?" (Mk 10,17) oraz sytuacji, gdy Jezus uprzedza słowa spotkanego po raz pierwszy Natanaela, mówiąc: “Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym" (J 1, 47). Papież tłumaczy w tym kontekście, że “ten, kto podchodzi do Jezusa z sercem wolnym od uprzedzeń, może dość łatwo osiągnąć wiarę, ponieważ to sam Jezus jako pierwszy zobaczył go i umiłował. Najbardziej wzniosły aspekt godności człowieka leży właśnie w jego powołaniu do łączności z Bogiem w tej głębokiej wymianie spojrzeń, która przemienia życie. Aby ujrzeć Jezusa, należy przede wszystkim pozwolić, by On nas zobaczył!".

“Czy i wy, drodzy młodzi, pragniecie kontemplować piękno tego Oblicza? - pyta Jan Paweł II. - Nie spieszcie się z odpowiedzią. Przede wszystkim wyciszcie się wewnętrznie. Pozwólcie, by wyszło z głębi serca to gorące pragnienie ujrzenia Boga, pragnienie czasem zagłuszane przez zgiełk świata i uroki przyjemności". Papież przypomina, że chrześcijaństwo nie opiera się jedynie na doktrynie, lecz przede wszystkim na osobistym spotkaniu z Bogiem. Jak Go spotkać? “Szukajcie Go oczyma ciała w wydarzeniach życia i w twarzach innych; ale szukajcie Go także oczyma duszy poprzez modlitwę i rozważanie Słowa Bożego" - pisze Papież. Spotkanie z Jezusem jest najważniejszym wydarzeniem w życiu człowieka, bowiem “wszystkie dobra tej ziemi, wszystkie sukcesy zawodowe, nawet ludzka miłość, o której marzycie, nie będą mogły nigdy zaspokoić w pełni waszych najbardziej wewnętrznych i głębokich oczekiwań - przekonuje Jan Paweł II. - (…) Nie dajcie się odwieść od tych poszukiwań. Nie ustawajcie w nich, albowiem stawką jest wasza pełna realizacja i wasza radość".

Do Jezusa prowadzi też Komunia święta: “Eucharystia przyjęta z miłością i adorowana z zapałem staje się szkołą wolności i miłości do realizacji przykazania miłości. (...) Ta eucharystyczna szkoła wolności i miłości uczy przezwyciężać powierzchowne emocje, by na trwałe uchwycić się tego, co prawdziwe i dobre; uwalnia od zasklepienia się w sobie i usposabia do otwarcia się na innych; uczy przejść od miłości uczuciowej do miłości prawdziwej". Młodzi winni doprowadzać siebie i innych do Boga - przede wszystkim przez świadectwo własnego życia, zwłaszcza służbę najsłabszym, ponieważ “miłość to nie tylko uczucie; to akt woli, który polega na stałym wybieraniu cudzego dobra". Papież przypomniał słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty: “Owocem ciszy jest modlitwa, owocem modlitwy jest wiara, owocem wiary jest miłość, owocem miłości jest służba, owocem służby jest pokój".

Na drodze do Jezusa można też - pisze Jan Paweł II - spotkać Krzyż: “Czyż Jezus nie powiedział, że ziarno gorczycy musi spaść na ziemię i obumrzeć, aby wydać owoc (por. J 12, 23-26)?". Jezus nie umarł na krzyżu “z powodu słabości ani upodobania do cierpienia, lecz dla uzyskania dla nas zbawienia i abyśmy już teraz mieli udział w Jego boskim życiu" - tu Papież wspomniał, jak na zakończenie Roku Świętego Odkupienia (1984) przekazał młodzieży wielki drewniany krzyż, który od tej pory pielgrzymuje po świecie w ramach przygotowań do kolejnych Dni Młodzieży.

Młodzi powinni być świadkami Jezusa - nie tylko Go poszukiwać, ale też prowadzić do Niego innych, jak apostołowie Andrzej i Filip wspomnianych w Janowej Ewangelii “Greków". “Oddajcie swoje talenty i wasz młodzieńczy zapał na służbę przepowiadania Dobrej Nowiny" - zaapelował do młodych Jan Paweł II. Stwórca posługuje się bowiem często “ludzką przyjaźnią, by doprowadzać serca do źródła Bożej miłości".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2004