Nie czekajcie na „złoty wiek”

W papieskiej homilii nie było triumfalizmu ani polskiego mesjanizmu. Papież kieruje nasz wzrok na logikę dziejów, w której Bóg objawia się w tym, co marginalne z punktu widzenia władzy, wielkości i sławy.

28.07.2016

Czyta się kilka minut

Papież Franciszek, Jasna Góra, 28 lipca 2016 r. / / fot. Jacek Taran dla TP
Papież Franciszek, Jasna Góra, 28 lipca 2016 r. / / fot. Jacek Taran dla TP

Polacy są dumni z Jasnej Góry, która stała się symbolem naszej wiary, tradycji, polskości – ciągłości katolicyzmu pomimo rozbiorów, okupacji i lat zniewolenia państwa i narodu. Nic dziwnego, że jubileusz 1050-lecia chrztu Polski papież Franciszek celebruje właśnie tam. W słowach papieskiej homilii nie odnajdziemy jednak żadnego triumfalizmu ani celebracji „polskiego mesjanizmu”. „Pełnia czasu”, którą zainicjowało Wcielenie, nie pokrywa się z żadnym „złotym wiekiem” w historii jakiegokolwiek narodu.

Papież kieruje nasz wzrok na odmienną logikę dziejów, w której Bóg objawia się w tym, co małe i marginalne z punktu widzenia władzy, wielkości i sławy. Ponieważ obecna rocznica chrztu Polski zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia, Franciszek podkreśla świadectwo wiary tych Polaków, którzy stali się „kanałami” Jego łaski: nie tylko tych znanych z imienia (jak Jan Paweł II i siostra Faustyna), ale wielu anonimowych „prostych, a jednak niezwykłych” ludzi, którzy trwali w wierze i ją przekazywali pomimo prześladowań i często za cenę męczeństwa.


Przeczytaj także: 


Nie sposób, mówiąc o Wcieleniu i o Jasnej Górze, nie „dotknąć” Maryi, przed obraz której Franciszek przybył jako pielgrzym, by oddać Jej cześć. „Tutaj – powiedział – podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje nam do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach”. To ważne słowa, gdyż Jasna Góra wykorzystywana bywa w naszym Kościele do napiętnowania tych, którzy nie są „prawdziwymi Polakami i katolikami”. Po raz kolejny Franciszek, któremu pobożność ludu leży głęboko na sercu, pokazał, jak należy ją rozumieć i praktykować.

Dziękując Bogu za świadectwo wiary Polaków, Franciszek zachęcił nas do tego, abyśmy „siły” naszej wiary nie sprowadzili do rozpamiętywania przeszłości, nostalgii za powrotem „złotego wieku”, czy budowania Kościoła na obietnicach sojuszu ołtarza i tronu, tylko żebyśmy jako naród, i każdy z nas z osobna, byli gotowi na „przejście wewnętrzne, Paschę serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję: działać w małości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem”.

Patrząc więc na Czarną Madonnę, tak jak to robi Franciszek, uczmy się być uczniami Jezusa, bo „jako Kościół jesteśmy powołani, by słuchać, angażować się i stawać się bliskim, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce; przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia”.

Słuchając homilii Franciszka można były usłyszeć w niej echo Magnificat Maryi. Tak może dziękować Bogu tylko ten, kto sam jest świadkiem Bożego miłosierdzia. To było świadectwo wiary a nie przemówienie do Narodu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023).  więcej