Reklama

„Nic do was nie dociera”

„Nic do was nie dociera”

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Marek Edelman: BÓG ŚPI - trudna do wyobrażenia katastrofa, potem żałoba narodowa, emocje rozlewające się coraz szerzej, potrzeba uczestnictwa będącego wsparciem dla rodzin ofiar, a może jeszcze bardziej dla nas, którym poczucie wspólnoty pomaga oswoić nieoswajalne. O jakiej książce pisać w takiej chwili? Może o takiej, która sprowadzi nas na ziemię, pokaże, jak mierzyć się z wielką tragedią i żyć pomimo niej. Żyć wspaniale, odważnie i owocnie, choć bez wielkich słów.
1

19 kwietnia mija kolejna rocznica Powstania w getcie warszawskim. Pierwsza bez Marka Edelmana, który przez sześćdziesiąt pięć lat co roku składał prywatnie, poza oficjalnymi obchodami, hołd swoim towarzyszom broni. Spotkanie w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta i przemarsz na Umschlagplatz jednak się odbędą, pamięć powinna trwać. Ci, którzy tam się nie pojawią, mogą przeczytać książkę, którą przygotowali Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

Zasadniczą jej częścią są rozmowy, przeprowadzone z Markiem Edelmanem w grudniu 2007, przy realizowaniu filmu dokumentalnego o nim. Pomysł reżysera filmu, Artura "Barona" Więcka, by kluczem do spotkań uczynić Dekalog, był ryzykowny, zważywszy dystans (delikatnie mówiąc), jaki doktor Edelman miał do wszystkich religii. "Wy macie jakiegoś hyzia Rydzykowego, że wszystko musi być związane z religią" - burczał na Beresia i ...

4010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]