Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Neuronowy szał zakupów

Neuronowy szał zakupów

07.12.2014
Czyta się kilka minut
Galeria handlowa przed świętami wystawia nasz mózg na ciężką próbę. Sprzedawcy prześcigają się w przyciąganiu uwagi klientów. A gdy im się uda, nasze umysły zaczynają się targować same ze sobą.
Wyprzedaż w Asda Wembley Superstore. Londyn, 28 listopada 2014 r. Fot. Ray Tang / REX / EAST NEWS
N

Nie od dziś wiadomo, że różne struktury naszego mózgu współzawodniczą ze sobą. Zapewne każdy słyszał, że lewa półkula mózgowa angażuje się w funkcje językowe, myślenie matematyczne czy konstruowanie obrazu świata, a prawa odpowiada za kreatywność i uczuciowość. Daniel Kahneman, psycholog poznawczy, a przy tym laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zaproponował jednak inny podział naszego umysłu.
Przemyślane i nie
Obejmuje on dwa systemy nazywane myśleniem szybkim i myśleniem wolnym lub po prostu Systemem 1 i 2.
Pierwszy odpowiedzialny jest w dużej mierze za nasze zachowania automatyczne, kiedy reagujemy w miarę poprawnie na sytuację wymagającą szybkiej decyzji. Mózgowe komponenty Systemu 1 znajdują się pod korą mózgową – mowa przede wszystkim o tzw. jądrach podstawnych i układzie limbicznym. Jądra podstawne (np. jądro półleżące) odpowiadają za...

7705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]