Reklama

Nasz wewnętrzny minotaur

Nasz wewnętrzny minotaur

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Utrata wewnętrznej jedności i harmonii to jeden z podstawowych skutków upadku człowieka, czyli egzystencji, która nie jest całkowicie zwrócona ku Bogu.
S

Stan ducha wielu z nas przypomina mityczne stwory: Minotaura o ludzkim ciele z głową byka, albo centaury: konie, którym górna część ludzkiego ciała zastępuje szyję i głowę; kawałki sklejone przez wyobraźnię, które tak naprawdę do siebie nie pasują – ostrzegał św. Grzegorz z Nyssy. Pisał: „Jak ciało ludzkie winno stanowić całość, tak chrześcijanin winien być w pełni sobą”.

To warunek wstępny, byśmy w ogóle myśleli o ekumenicznym pojednaniu naszych Kościołów. Nie jest bowiem możliwa jedność pomiędzy ludźmi, którzy sami wewnętrznie są podzieleni.

ROZBICIE I FAŁSZ

Nasze wewnętrzne pęknięcia są rozmaite. Łatwo je jednak przeoczyć, zwłaszcza jeśli zewnętrzna aktywność przesłania nam rzeczywisty stan naszego wnętrza. Ojcowie Kościoła i inni mistrzowie duchowi podkreślają, że utrata wewnętrznej jedności i harmonii to jeden z podstawowych skutków upadku...

9342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]