Reklama

Ładowanie...

Nasz wewnętrzny minotaur

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Utrata wewnętrznej jedności i harmonii to jeden z podstawowych skutków upadku człowieka, czyli egzystencji, która nie jest całkowicie zwrócona ku Bogu.
S

Stan ducha wielu z nas przypomina mityczne stwory: Minotaura o ludzkim ciele z głową byka, albo centaury: konie, którym górna część ludzkiego ciała zastępuje szyję i głowę; kawałki sklejone przez wyobraźnię, które tak naprawdę do siebie nie pasują – ostrzegał św. Grzegorz z Nyssy. Pisał: „Jak ciało ludzkie winno stanowić całość, tak chrześcijanin winien być w pełni sobą”.

To warunek wstępny, byśmy w ogóle myśleli o ekumenicznym pojednaniu naszych Kościołów. Nie jest bowiem możliwa jedność pomiędzy ludźmi, którzy sami wewnętrznie są podzieleni.

ROZBICIE I FAŁSZ

Nasze wewnętrzne pęknięcia są rozmaite. Łatwo je jednak przeoczyć, zwłaszcza jeśli zewnętrzna aktywność przesłania nam rzeczywisty stan naszego wnętrza. Ojcowie Kościoła i inni mistrzowie duchowi podkreślają, że utrata wewnętrznej jedności i harmonii to jeden z podstawowych skutków upadku...

9342

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]