Reklama

Narodziny Boga

Narodziny Boga

14.12.2014
Czyta się kilka minut
Był to normalny, ludzki poród. We krwi.
N

Nie jest to już wejście Syna w świat – ono dokonało się 9 miesięcy wcześniej, a Jego ludzkie serce bije już od kilku miesięcy. Jakieś echo tego bicia podsłuchał Psalmista, a zidentyfikował w jego tekście autor Listu do Hebrajczyków: „Wtedy rzekłem: Oto przychodzę, w zwoju księgi napisano o mnie, pełnić wolę Twoją, Boże, jest dla mnie radością”. Ze strony Syna wcielenie to akt miłości do Ojca, słyszymy to wyraźnie, a ta miłość obejmuje też dzieło zbawienia i całą objętą tym dziełem ludzkość.
Dawna liturgia Kościoła dodała tu jeszcze jeden obraz, także oczywiście biblijny, stosując do wchodzącego na świat Syna słowa psalmu o wschodzącym słońcu: „Sicut sponsus de thalamo suo”, wychodzi jak oblubieniec ze swojej komnaty (Ps 19, 6), weseli się „sicut gigas ad currendam viam” – jak olbrzym, ruszający do biegu (tamże, Wulgata).
Według tej myśli łono Maryi było...

3602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]