Reklama

Ładowanie...

Naprawdę dobra zmiana

Naprawdę dobra zmiana

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Rząd, zgodnie z dyrektywami UE, pracuje nad opłatą recyklingową.
W

W noweli ustawy o gospodarce opakowaniami znalazł się przepis o konieczności płacenia nawet złotówki za każdą torbę foliową wydawaną przy kasie sklepowej.

Szacuje się, że tych każdy Polak zużywa średnio od 250 do nawet 490 rocznie (podobnie jak Portugalczyk czy Słowak), podczas gdy Niemiec 70, a Fin czy Duńczyk zaledwie 4.

Odpłatne mają być torby foliowe o grubości do 50 mikrometrów. Darmowe pozostaną jedynie tzw. zrywki, poniżej 15 mikrometrów, używane ze względów higienicznych albo do pakowania żywności luzem, m.in. warzyw, owoców, mięsa czy ryb.

Opozycja bezskutecznie próbowała przeforsować poprawki do ustawy, m.in. to, aby wpłaty trafiały na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a nie – jak teraz zakłada ustawa – zasilały budżet. Nowelizację ustawy przesłano do Senatu. Opłata recyklingowa ma obowiązywać od 1 stycznia. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]