Reklama

Najkrótsza droga

Najkrótsza droga

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Łąka, którą pamiętam. Tuż pod domem w Oświęcimiu. Przechodziło się ulicę Buczka (dziś inną), zbiegało w dół. Rosły tam margerytki, koniczyna, dużo szczawiu. Trawa nie była wysoka, ścieżka w stronę Soły wydeptana.
J

Jeśli śni mi się łąka, to tamta, wsunięta w miasto jak chusteczka w kieszonkę na piersi.

A właśnie mi się śni – czy półśni – teraz, w Lubiążu. Za oknem stuka siekiera lub młotek i śpiewają pokryte rosą ptaki. Przez ostatnie pół godziny przejechał jeden samochód. Łąka oznacza bezpieczeństwo, ale w śnie, który śni mi się od wczesnego dzieciństwa, na jej końcu stoją wielkie, ciemnoczerwone dekoracje, wysokie płótna, które nieprzyjemnie się kołyszą, choć nie ma wiatru. Tuż za nimi zaczyna się przepaść. Ludzie przechodzą przez szczeliny między płótnami i znikają w otchłani.

Dziecko chowa w sobie swoje strachy, a dorosły chowa w sobie dziecko. Strachy są zamknięte za podwójnymi drzwiami. Ale czasem przychodzi ktoś, kto ma klucze.

W niektórych wariantach snu ciemnoczerwone płótna osadzone są na traktorach czy raczej olbrzymich kombajnach. We wsiach, do których jeździłem...

2676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]