Reklama

Nadzieja na Muzeum

Nadzieja na Muzeum

10.07.2005
Czyta się kilka minut
O Muzeum Żydów Polskich mówi się od lat, teraz jego idea nabiera realnych kształtów. Zakończył się konkurs - najpoważniejszy w powojennej historii Warszawy - na projekt architektoniczny tego miejsca.
K

Kiedy jednak ogłoszono, kto jest zwycięzcą, w mediach pojawiły się głosy zdziwienia. Oto nie wybrano ani propozycji Daniela Libeskinda - autora słynnego muzeum żydowskiego w Berlinie, ani Petera Eisenmana, który niedawno zrealizował w stolicy Niemiec miejsce pamięci Holokaustu. Zamiast nich nagrodę otrzymał nieznany dotąd szerzej zespół architektów fińskich - Ilmari Lahdelma oraz Rainer Mahlamäki.

Wybór ten świadczy o niezależności i kompetencji jurorów, którzy nie poddali się presji wielkich nazwisk. Bo nawet Libeskindowi nie zawsze udaje się zbudować Muzeum Libeskinda (tak nazywane jest powszechnie jego berlińskie arcydzieło). W porównaniu z przejrzystą i stonowaną propozycją fińską projekty uznanych “architektów pamięci" wydają się po prostu aroganckie wobec przestrzeni dawnego getta, w której miałyby się znaleźć. Zakłócają niezbędną w tym miejscu ciszę....

927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]