Reklama

Ładowanie...

Nad otwartą raną

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Szum medialny nie ułatwia debaty na temat pedofilii w Kościele, ale musimy się na nią przygotować, bo nie ominie ona Polski.
2

26 marca w krakowskim "Ignatianum" odbyło się spotkanie z ks. prof. Hansem Zollnerem SJ, dziekanem Instytutu Psychologii w rzymskim Gregorianum, współautorem książki "Kościół a pedofilia", właśnie wydanej w Polsce. Według zaprezentowanych danych aż cztery osoby na sto mogą być ofiarami pedofilii, w tym ze strony duchownych. Ks. Zollner podkreślał, że w Kościele obecnie dominuje chęć odważnego zmierzenia się - według określenie Benedykta XVI - z "otwartą raną".

Jednak zdaniem jezuity szum medialny towarzyszący ujawnianiu kolejnych afer pedofilskich (w Kanadzie, USA, Niemczech, Irlandii) utrudnia rzetelną rozmowę. W debacie myli się pojęcia, np. wszelkim nadużyciom seksualnym przyklejając etykietę pedofilii. Tymczasem zgodnie z definicją używaną przez psychiatrów termin ten dotyczy chronicznych czynności lub fantazji seksualnych, których przedmiotem są dzieci...

2794

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]