Reklama

Naczynia połączone

Naczynia połączone

27.07.2020
Czyta się kilka minut
P

Papieska Akademia Życia wydała dokument pt. „Humana communitas w czasie pandemii. Niewczesne rozważania o odrodzeniu życia”. Autorzy zwracają uwagę na odpowiedzialność człowieka za pandemię – nasze zachowania indywidualne i społeczne mają wpływ na to, ilu ludzi będzie chorować i umierać. Koronawirus ponownie odkrył skończoność ludzkiej kondycji, o której często zapominamy, po drugie zaś – wagę naszych wzajemnych relacji.

Watykański dokument zawiera więc krytykę wszelkich egocentrycznych prób poradzenia sobie z problemem poprzez odcięcie się jednych państw czy społeczności od innych. Jako właściwą drogę wskazuje solidarność z innymi ludźmi, ale także solidarność szerszą: z całym stworzeniem.

Perspektywa, jaką kreśli „Humana communitas”, jest bardzo inspirująca: ukazuje konieczność integracji wysiłków naukowych i technicznych (np. poszukiwanie szczepionki) z głęboką przemianą umysłu. Etyczną krytykę ludzkich zachowań łączy z otwarciem horyzontu nadziei. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]