Ładowanie...
Na ziemi obiecanej
Do Polski przybyli ok. 1220 r. z inicjatywy krakowskiego biskupa Iwona Odrowąża. Do Łodzi trafili kilka miesięcy temu, na zaproszenie abp. Władysława Ziółka i władz miejskich. W lutym prowincjał dominikanów o. Maciej Zięba i prezydent Jerzy Kropiwnicki podpisali umowę o współpracy między miastem a zakonem.
- Do dominikańskiej tradycji należy obecność w społecznościach miejskich - mówił wtedy o. Zięba. - Blisko ludzi, ich problemów i zagrożeń duchowych. Dla nas przybycie do Łodzi jest dużym przeżyciem. Dotychczas zwykliśmy świętować raczej 750-lecie pobytu w jakimś mieście...
Dominik kochał sławne miasta
Niegdyś cystersi twierdzili, że ich klasztory powinny być jak raj, w którym wiedzie się życie na podobieństwo aniołów i pierwszych rodziców. Zgodnie z symboliką Niebieskiego Jeruzalem, Bóg Ojciec był opatem, Syn...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]