Reklama

Ładowanie...

Na ziemi obiecanej

08.08.2004
Czyta się kilka minut
W piwnicy będzie pralnia i biblioteka. Na dachu pergole i nieco zieleni, żeby można było zrobić grill, pomilczeć albo odmówić różaniec. Na czwartym piętrze - klauzura, na trzecim - kuchnia, refektarz i pokoje gościnne. Poniżej sale duszpasterstwa akademickiego i centrum informacji o sektach. Na parterze kaplica.
D

Do Polski przybyli ok. 1220 r. z inicjatywy krakowskiego biskupa Iwona Odrowąża. Do Łodzi trafili kilka miesięcy temu, na zaproszenie abp. Władysława Ziółka i władz miejskich. W lutym prowincjał dominikanów o. Maciej Zięba i prezydent Jerzy Kropiwnicki podpisali umowę o współpracy między miastem a zakonem.

- Do dominikańskiej tradycji należy obecność w społecznościach miejskich - mówił wtedy o. Zięba. - Blisko ludzi, ich problemów i zagrożeń duchowych. Dla nas przybycie do Łodzi jest dużym przeżyciem. Dotychczas zwykliśmy świętować raczej 750-lecie pobytu w jakimś mieście...

Dominik kochał sławne miasta

Niegdyś cystersi twierdzili, że ich klasztory powinny być jak raj, w którym wiedzie się życie na podobieństwo aniołów i pierwszych rodziców. Zgodnie z symboliką Niebieskiego Jeruzalem, Bóg Ojciec był opatem, Syn...

9452

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]