Reklama

Na Zamek Ujazdowski bez konkursu

Na Zamek Ujazdowski bez konkursu

04.11.2019
Czyta się kilka minut
Minister Piotr Gliński ogłosił, że bez konkursu powoła Piotra Bernatowicza na nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
N

Nominowany był redaktorem naczelnym „Arteonu”, dyrektorem poznańskiej galerii Arsenał, której nadał ciekawy prawicowy charakter, a ostatnio prezesem publicznego Radia Poznań. Nic jednak nie wiadomo o programie, jaki chce realizować w CSW. Czy będzie tam miejsce dla dotychczasowych jego pracowników i licznej obecnie publiczności (w 2018 r. 180 tys. osób)? Czy zachowany zostanie jego międzynarodowy wymiar (nominowany nie ma tu żadnych istotnych doświadczeń)? Czy pozostanie instytucją niezależną od rządzących? Radio Poznań pod kierownictwem Bernatowicza silnie utożsamiło się przecież z linią PiS.

Gliński ma prawo do takiego trybu powołania dyrektora. Jednak w przypadku instytucji tak ważnej dla polskiej kultury konkurs powinien się odbyć. Tylko jego przeprowadzenie pozwala na w pełni merytoryczną ocenę kandydatów, a powołanej osobie daje silniejszą niż tylko partyjna legitymizację. Przypadek stołecznego Muzeum Narodowego pokazuje, do jakich kompromitacji prowadzi jego pominięcie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]