Na pasku

04.12.2017

Czyta się kilka minut

Demokracja w Polsce zwycięża w trybie Blitzkriegu, nie poddając się zawiejom i zamieciom, przyszłość jest promienna jak uśmiech prokuratora Piotrowicza, więc wolni od trosk o przyszłość ojczyzny możemy zająć się sprawą z pozoru mniej znaczącą, choć w istocie ważką. Chodzi o pasek wszystkich pasków. Ja nie twierdzę, że TVP chodzi na pasku władzy, gdzieżbyż, jestem przekonany, że TVP wsłuchuje się w suwerena i wtóruje jego (suwerena) poglądom w formie przystępnej, a ujmującej za mordkę. Żeby sobie na bieżąco poczytał, co sądzi o sędziach, lekarzach i wszystkich innych totalnych elitach. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do nowych standardów dziennikarstwa, ale teraz to już prawdziwa bomba, fajerwerki przewrotnej błyskotliwości, eksplozja inwencji.

Co widać na narodowym ekranie? Na dole z lewej (sic!) strony ekranu TVP Info na czerwonym (sic!) tle było napisane „Paweł Lisicki”, a dalej, już na biało: „WYBUCH GAZU PRAWDOPODOBNĄ PRZYCZYNĄ WYBUCHU GAZU W AMERYKAŃSKIM STANIE MICHIGAN”. Jest to najważniejszy z ogromnej ilości – nader często trafnych, przenikliwych, dowcipnych, a zawsze po prostu mądrych – pasków TVP Info. Wiele pasków wyryło się we wdzięcznej pamięci widzów „dobrej zmiany”, niejaki Samuel Pereira na paskach wślizgnie się do historii propagandy na ziemiach polskich, ale akurat pasek o prawdopodobnej przyczynie wybuchu gazu w Michigan wystrzeliwuje Pereirę w kosmos niczym Łajkę.

Samuel Pereira był już powstańcem warszawskim, królem Twittera, i generalnie pełnił funkcję master of puppets obozu władzy. Wszystko to wraz z Dawidem Wildsteinem, oczywiście – co dwie głowy, to nie jedna, ramię w ramię lepiej wypada się w opaskach z kotwicą Polski Walczącej (lepiej załapać się późno niż wcale). Niby dorobek znaczny, chwały ojczyźnie zdążył przysporzyć, jednakowoż zwłaszcza jako szara eminencja pasków TVP Info Samuel Pereira zasłużonej sławy zażywał, ba, wręcz się w niej pławił – a było, jest i będzie w czym, bo to paski niewąskie.

Zagraj to jeszcze raz, Sam: „WYBUCH GAZU PRAWDOPODOBNĄ PRZYCZYNĄ WYBUCHU GAZU W AMERYKAŃSKIM STANIE MICHIGAN”. Wow, Sam! Godna pochwały precyzja, ale skąd ta skromność? Dlaczego nie zaryzykować twierdzenia o wybuchu gazu jako prawdopodobnej przyczynie wybuchu gazu w każdym amerykańskim stanie? Idźmy dalej: być może dałoby się skonstruować w miarę wiarygodny pasek TVP Info o wybuchu gazu jako prawdopodobnej przyczynie wybuchu gazu gdzie bądź? Myślę, że świetnie wyglądałby na szybach niebieskich od telewizorów.

Drogi panie z telewizji, walczy pan niczym tygrys. Takie paski tylko w ramach abonamentu!

Kto nie wykupi, przegra życie – przynajmniej tutaj, bo gdzie indziej to wręcz przeciwnie. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2017