Reklama

Ładowanie...

Na granicy dwóch światów

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Karolina Famulska-Ciesielska, Sławomir Jacek Żurek: LITERATURA POLSKA W IZRAELU. Leksykon –

– są tu prozaicy, poeci, dziennikarze, pamiętnikarze, tłumacze. Przede wszystkim ci, którzy przybyli do Izraela z kolejnymi falami emigracji – tej z lat trzydziestych, tej powojennej, tej po Październiku ’56, gdy znów otwarto granice, i tej po Marcu ’68, wywołanej antysemicką nagonką – ale też ci, którzy urodzili się już nad Jordanem. Dla niektórych Izrael był tylko przystankiem na emigranckiej drodze, dla większości stał się nową ojczyzną. Co nie musiało oznaczać zerwania więzi z polskim językiem i kulturą.

„Polskiej literatury powstającej »na telawiwskim bruku« nie można nazwać literaturą emigracyjną – pisał w 1994 r. Jacek Leociak w cytowanym we wstępie artykule „Na obu brzegach”. – Polscy Żydzi są w Izraelu Izraelczykami. Są w swoim państwie, o które niejednokrotnie walczyli z bronią w ręku. Literatura pisana po polsku w Izraelu – obok krajowej i...

4190

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]