Reklama

Na do widzenia i na dzień dobry

Na do widzenia i na dzień dobry

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Odchodzący rząd przyjął projekt budżetu na 2006 r., zakładający deficyt na poziomie 32,6 mld zł, wobec oczekiwanych 30,8 mld zł w roku bieżącym. Podporządkowując budżet ograniczeniu deficytu, wysoki priorytet przyznano wejściu Polski do strefy euro.
W

W świetle krytycznych wypowiedzi na temat przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty ze strony PiS oraz niezdecydowania ze strony PO można jednak mieć obawy co do kontynuacji procesu dostosowań fiskalnych. Po stronie dochodów przewidziano wyższą ściągalność podatków, tradycyjnie nie wskazując, jak ma ona zostać osiągnięta. Zamrożono progi w podatku dochodowym, co oznacza de facto zwiększenie obciążeń fiskalnych. Martwią też malejące wydatki na szkolnictwo wyższe.

Z krytyką projektu ruszył PiS-PO. Jako "budżet stagnacji" określił go kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz. Jego partia chce zwiększenia wydatków socjalnych - na samo dożywianie dzieci politycy chcą przeznaczyć miliard zł więcej. Z kolei zdaniem PO za mało funduszy przeznaczono na realizację projektów ze środków UE. Oszczędności obie partie widzą głównie w cięciach w administracji, a to, znając...

1864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]